Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obrony prac magisterskich radomskich diakonów

Tytuł magistra teologii uzyskało sześciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Jest on niezbędny, stając się podstawą, dającą możliwość nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Otrzymuje się go po napisaniu i obronie pracy, a wcześniej po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich. - Chodzi tutaj o pewne rozróżnienie. Na wielu kierunkach studiów pierwszym szczeblem jest licencjat. Na teologii jest nieco inaczej. Najpierw są jednolite pięcioletnie studia, które wieńczy magisterium, a licencjat jest kolejnym, dalszym etapem prowadzącym do doktoratu - wyjaśnia dk. Bartosz Fijałkowski, dziekan radomskiego rocznika broniących prace magisterskie.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu są studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Indeksy tej uczelni otrzymują w dniu inauguracji, gdy rozpoczynają pierwszy rok studiów i formacji do kapłaństwa. Po sześciu latach formacji, przychodzi dzień obron, napisanych wcześniej prac magisterskich. - Macierzysta uczelnia organizuje to zawsze w Lublinie. To dobra okazja, by studenci, którzy zgłębiali filozofię i teologię w Radomiu, na zakończenie stawili się w sercu uniwersytetu, w siedzibie Wydziału Teologii, na 8. piętrze gmachu uczelni - mówi ks. Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium, który tradycją minionych lat zasiadł w komisji egzaminacyjnej.

- Teologia to wiele szczegółowych dziedzin, które poznajemy podczas wykładów. A od III roku studiów dokonać szczegółowego i indywidualnego wyboru. Klerycy mogą wtedy odwiedzać różne seminaria, prowadzone przez wykładowców, a na początku IV roku dokonują ostatecznych wyborów. Są podyktowane pasją i indywidualnymi zainteresowaniami. A potem, już na konkretnym seminarium, zaczyna się praca. Jest wybór tematu, a potem zbieranie materiałów, tworzenie planu i pisanie. A wszystko pod opieką promotorów. I na koniec przychodzi dzień obrony napisanej pracy. To finalizowanie dzieła, które nazwałbym przygodą na zakończenie studiów. Na moim roku wybraliśmy teologię moralną, teologię dogmatyczną, patrologię, Pismo św. i katechetykę - mówi dk. Fijałkowski.

A to lista nowych magistrów teologii z tematami obronionych przez nich prac:

  • Dk. Bartosz Fijałkowski - Kapłaństwo w nauczaniu arcybiskupa Fultona Sheena (1895-1979), promotor ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.
  • Dk. Bartosz Janik - Cnota czystości w świetle nauczania świętego Jana Pawła II, promotor ks. dr Jarosław Wojtkun.
  • Dk Gracjan Kolendowski - Duchowość Ojców Pustyni w "Collationes Patrum" św. Jana Kasjana, promotor bp dr hab. Piotr Turzyński.
  • Dk. Patryk Korcz - Samuel - sędzia i prorok wobec instytucji monarchii, promotor ks. dr Zbigniew Niemirski.
  • Dk. Tomasz Walasik - Wiara w ,"Mowach wybranych" świętego Grzegorza z Nazjanzu, promotor bp dr hab. Piotr Turzyński.
  • Dk. Krzysztof Zając - Eucharystia w ujęciu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI w publikacjach polskojęzycznych, promotor ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.
Ogłoszenie wyników egzaminu magisterskiego.   Ogłoszenie wyników egzaminu magisterskiego.
ks. Zbiigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy