Z tej okazji została przygotowana wystawa, którą do końca lipca można oglądać na osiedlu w centrum miasta, na wysokości ul. J. Osterwy.
Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy radnych Dawida Ruszczyka i Wioletty Kotkowskiej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które także obchodzi 100. rocznicę postania. Autorem jest wicedyrektor placówki Adam Duszyk. W przygotowaniu skorzystano z prac historyków i regionalistów Elżbiety Maj i Wojciecha Kalinowskiego. Na wystawie zaprezentowanych jest ok. 100 fotografii, pocztówek i dokumentów pokazujących, jak powstało i zmieniało się osiedle. Jego historia rozpoczęła się od decyzji o ulokowaniu na terenach dawnego folwarku "Mariackie" Państwowej Wytwórni Broni. Budowa ruszyła w 1923 roku. Wraz z nią, z myślą o pracownikach, rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego z infrastrukturą: ulicami, łaźnią, przychodnią, parkiem, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, kasynem pracowniczym z salą kinowo-teatralną oraz stadionem.
- Osiedle Planty w Radomiu jest miejscem wyjątkowym, z czego jako radomianie nie zdajemy sobie do końca sprawy. Było i jest jednym z najlepiej i najpiękniej zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Polsce. Było osiedlem robotniczym. W 1923 r. rozpoczęła się budowa tego osiedla według projektu Adolfa Buraczewskiego. Był to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, który zaprojektował przepiękne osiedle w stylu polskiego neorenesansu i neobaroku. Potężne gmachy, najwyższe w tamtym czasie. Robotnicy w żadnym z polskich miast, nawet w Warszawie, nie mieszkali w tak luksusowych warunkach. Było to ponad 500 mieszkań, każde ponad