To parasol-baldachim z papieskimi herbami, zwieńczony kulą ziemską i krzyżem, oraz dzwonek z napisem: "Bazylika Mniejsza Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej".
Jak podkreśla ks. Marcin Zieliński, kapłan diecezji radomskiej pracujący w Watykanie, który w procesji niósł jedno z regaliów - znaków władzy papieża - są one symbolem łączności bazyliki mniejszej ze Stolicą Apostolską oraz realizacją przywileju, jaki posiadają takie miejsca. - Będą przypominać o naszej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 25 października 2014 r. podniósł naszą świątynię do godności bazyliki mniejszej. Tu będzie sprawowana modlitwa w jego intencjach i będziemy zachęcali do wsłuchiwania się w nauczanie papieskie - podkreślał ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. Podziękował także ks. Józefowi Orzechowskiemu, fundatorowi tych darów. - Ksiądz Józef jest kapłanem naszej diecezji, pracującym w Niemczech. Składając te regalia, dziękuje Bogu za 10 lat pontyfikatu papieża Franciszka i za 10 lat swojego kapłaństwa - powiedział kustosz.
Uroczyste wprowadzenie regaliów i ustawienie ich w prezbiterium koło tabernakulum odbyło się podczas Mszy św. z okazji 18. rocznicy koronacji obrazu MB Miłosierdzia diademami poświęconymi przez Jana Pawła II. Było to także rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy powstania Zakładów Metalowych "Mesko".
W uroczystości z gronem wiernych wzięły udział poczty sztandarowe, prezes Mesko z zarządem, związki zawodowe, pracownicy zakładów, parlamentarzyści, samorządowcy, Kapituła Ostrobramska, Rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie i Rycerze Kolumba oraz darczyńcy sanktuarium.
Prezes Mesko Elżbieta Śreniawska, witając bp. Marka Solarczyka, który przewodniczył Mszy św., podkreśliła znaczenie sanktuarium dla miasta i przemysłu zbrojeniowego. - To MB Miłosierdzia jest patronką Skarżyska-Kamiennej, a do tego sanktuarium co roku pielgrzymują przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Wzmacnia się poczucie wspólnoty na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju - mówiła.
Regalia poświęcił ordynariusz radomski, a potem powiedział: - Wszelkie nadzieje, intencje, które nas gromadzą, uświadamiają nam, że to wszystko, co chcemy rozważać i przeżyć z szacunkiem oraz czcią dla NMP Matki Miłosierdzia, wpisuje się nie tylko w nasze życie, nie tylko w życie parafii, naszej diecezji, naszego miasta, ale wpisuje się w życie naszej ojczyzny, Kościoła świętego. Jest tą szczególną więzią ze Stolicą Świętą. Skupia w sobie nie tylko pamięć o papieżu, ale niech będzie duchową więzią i troską, aby Bóg wspierał go, umacniał w posłudze dla dobra wspólnoty Kościoła i całego świata. Niech tę łączność naszych ludzkich pragnień i naszych duchowych tęsknot, darów, jakie Pan Bóg nam ofiarowuje, umocni Maryja i będzie przewodniczką naszej wspólnej modlitwy podczas tej liturgii Najświętszej Eucharystii - mówił bp Solarczyk. W homilii apelował, abyśmy umieli wykorzystać zdolności i oddanie. - Aby każdy mógł stanąć z ufnością wobec Boga i powiedzieć: "Chcę wykorzystać ten dar" i aby to, co nas otacza, umożliwiało taką troskę i takie oddanie. Bądźmy sługami Bożych darów! Bądźmy dziećmi Maryi, jako ci, którzy ufają, że Bóg nas kocha i chce naszego dobra. Bądźmy tymi, którzy wypełnią to, co jest darem Bożej miłości, mocą Bożego słowa i prawdą Jego życia - zakończył bp Marek.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Po Mszy św. odbył się koncert, który odbył się dzięki Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca, a także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpili: Marek Toporowski - organy i Łukasz Długosz - flet.