- Jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia - powiedziała Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Oficjalne otwarcie mistrzostw odbyło się piątek, 7 lipca, na placu Jagiellońskim. Poprzedziła je Wielka Parada Orkiestr, która przeszła ulicami miasta z placu Corazziego na Plac Jagielloński, gdzie każda z orkiestr zagrała dowolny utwór. Zaprezentowano też dyrygentów i tamburmajoreki lub tabmurmajorów. Uroczystość otwarcia prowadziła Dorota Sokołowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Podczas otwarcia Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia, reprezentowała Katarzyna Kalinowska.
- Jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Pierwszy raz w Radomiu odbywają się w trybie stacjonarnym Mistrzostwa Polski Orkiestr Dętych. W imieniu swoim i prezydenta Radosława Witkowskiego w sposób szczególny witam naszych gości. To dla nas ogromna przyjemność i wielki zaszczyt, że przyjęliście nasze zaproszenie, że zdecydowaliście się tu, w Radomiu, stanąć w szranki o laur i tytuł Najlepszej Orkiestry Dętej - mówiła K. Kalinowska. Dodała, że wszystko układa się idealnie. Mamy pogodę, mamy cudowną, wspaniałą atmosferę opartą na pozytywnych emocjach.
- Mamy też nasze lokalne dobro narodowe i mam wrażenie, że nie ma mieszkańca Radomia, ani okolic Radomia, kto by nie słyszał o orkiestrze Grandioso. Orkiestra Grandioso była tą motywacją i inspiracja do tego, żeby te mistrzostwa w Radomiu po raz pierwszy zorganizować. Organizacja mistrzostw to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Chcę teraz podziękować dwóm osobom, które stoją na czele komitetu organizacyjnego tych mistrzostw. To pani dyrektor MDK Dorota Sokołowska i szef, dyrygent orkiestry Grandioso Dariusz Krajewski - zaznaczyła wiceprezydent.
Zebranym podczas otwarcia przedstawiono także międzynarodowe jury, które czuwa nad przebiegiem mistrzostw to: Mike Townsend z Kanady, wiceprezydent Światowego Związku Orkiestr Marszowych, Hans-Dieter Buschau z Niemiec, Keith Bearden zTeksasu - USA i Jimmy Wong z Malezji.
Mike Townsend ogłosił oficjalnie ustanowienie w Radomiu filii Światowego Związku Orkiestr Marszowych w Polsce.
Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Orkiestr Dętych w Radomiu odbyły się online podczas pandemii. Tak na żywo, orkiestry, które przyjechały rywalizować ze sobą podczas zmagań konkursowych, możemy oglądamy po raz pierwszy. Słowo „otwarte”, oznacza, że mogą przyjechać także orkiestry z zagranicy.
W czasie przesłuchań konkursowych, które odbywały się w piątek, oraz będą odbywały się w sobotę, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, orkiestry prezentują zróżnicowany repertuar od utworów klasycznych przez muzykę filmową do popularnych przebojów muzyki pop.
W otwarciu mistrzostw wzięło udział sześć zespołów: Orkiestra Miasta Oświęcim, Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" Nowa Sól, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GCK w Poniec, Małe Grandioso Radom, Orkiestra Grandioso Radom i spoza Polski Estonian Defence League Pärnumaa Division's wind band Salon.
Na stadionie MOSiR przy ul. Narutowicza 9 w Radomiu w niedzielę 9 lipca będą odbywały się przemarsze, parady i show. Również na stadionie ok godz. 16 poznamy laureatów mistrzostw i odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.
Mistrzostwa Polski mają rangę oficjalnych eliminacji do Mistrzostw Świata organizacji WAMSB (World Association of Marching Show Bands).
Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte oraz Stowarzyszenie RMO GRANDIOSO.
Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Radosław Witkowski, prezydent Radomia.