Zakończyły się II Otwarte Mistrzostwa Polski Orkiestr Dętych Radom 2023.
Organizatorzy mistrzostw to Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte oraz Stowarzyszenie Grandioso. Mistrzostwa Polski mają rangę oficjalnych eliminacji do Mistrzostw Świata organizacji WAMSB (World Association of Marching Show Bands).
Zespoły, które wzięły udział w mistrzostwach to: Orkiestra Miasta Oświęcim, Reprezentacyjna Orkiestra TEMPO Iwanowice, Orkiestra Dęta Okulice, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Elektryk” Nowa Sól, Orkiestra Dęta OSP Miedźno, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GCK w Poniecu, Małe Grandioso Radom, Orkiestra Reprezentacyjna AGH Kraków, Orkiestra Grandioso Radom oraz Estonian Defence League Pärnumaa Division's wind band Saxon.
W czasie przesłuchań konkursowych, które odbywały się w piątek i sobotę w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, orkiestry prezentowały zróżnicowany repertuar od utworów klasycznych, przez muzykę filmową, do popularnych przebojów muzyki pop.
Konkursowe zmagania zakończyły się w niedzielę, 9 lipca, na stadionie MOSIR przy ulicy Narutowicza w Radomiu, pokazami konkursowymi show i przemarszów. Później nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie pucharów i dyplomów.
Zespoły oceniało jury w składzie: Mike Townsend z Kanady, wiceprezydent Światowego Związku Orkiestr Marszowych, Hans-Dieter Buschau z Niemiec, Keith Bearden z Teksasu - USA i Jimmy Wong z Malezji.
Radomska Młodzieżowa Orkiestra Grandioso wywalczyła Grand Prix II Otwartych Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych Radom 7-9 Lipca 2023.
Jak podkreśla dyrygent Dariusz Krajewski, Grand Prix to ukoronowanie ciężkiej pracy zespołu. Wysoka punktacja od sędziów daje przepustkę do przygotowywania się do Mistrzostw Świata, które zaplanowano za dwa lata.
Podczas dekoracji zwycięzców D. Krajewski wielokrotnie stawał na najwyższym podium.
W imieniu organizatorów do obecnych zwróciła się Dorota Sokołowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomiu: - Dziękuję tym, którzy przyjechali, za to, że podjęliście to wyzwanie. Dziękuję publiczności, która miała okazję zobaczyć, jak prezentuje się nasze Grandioso na tle innych zespołów. Ogromne podziękowanie dla pani wiceprezydent Radomia Katarzyny Kalinowskiej, bo nasz pomysł by się nie zrealizował, gdyby pani prezydent nie powiedziała: „tak”. Gdyby nie poszukała na to pieniędzy. Ogromne podziękowania dla wszystkich z Młodzieżowego Domu Kultury, dla dyrygentów orkiestr Grandioso Radom i dla wszystkich orkiestr, dla wszystkich obecnych. Jesteście wielcy!
Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso to jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Powstała w 1978 roku. Skupia artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież w wieku od 7 do 24 roku życia. Orkiestra co roku uczestniczy w festiwalach i konkursach o wysokim poziomie merytorycznym. Grandioso, jako jedyna orkiestra wygrała jedenaście razy Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. W repertuarze orkiestry znajdują się m.in. dzieła wielkich symfoników (zarówno polskich jak i światowych), muzyka współczesna i popularna.
Dyrygent Orkiestry Grandioso Dariusz Krajewski jest nauczycielem sekcji puzonów, tub, sakshornów, waltorni i choreografem Orkiestry Grandioso. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu a także Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu i Orkiestry Grandioso.
Dyrygentka Orkiestry Małe Grandioso Kinga Składanek, posiada dyplom w specjalności nauczycielskiej z wiedzą o kulturze, gry na puzonie oraz prowadzenia zespołów. W orkiestrze Grandioso grała w latach 2005-2010, zdobywając liczne laury na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Od września 2020 prowadzi Małe Grandioso, z którym zdobyła brązowy medal na Malaysian Interational Virtual Band Championships 2020.