Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sześć sióstr służek obchodziło 50-lecie życia zakonnego

Główna uroczystość odbyła się w Domu Prowincjalnym w Sandomierzu, gdzie 50 lat temu Złote Jubilatki po raz pierwszy złożyły na ołtarzu swoje życie. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński.

Sześć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej należących do Prowincji Sandomierskiej obchodziło jubileusz 50-lecia życia zakonnego. To siostry: Danuta Wincenciak, Maria Baran, Genowefa Baran, Teresa Janowska, Teresa Cieślak i Teresa Pachnik.

Mszę św. wraz z bp. Piotrem celebrowali ks. Marek Fituch, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, ks. Marcin Rogala oraz  kapłani z diecezji: radomskiej, sandomierskiej i zamojskiej.

Bp Turzyński w homilii powiedział, że za te 50 lat trzeba podziękować Panu Bogu, za miłość, której siostry doświadczyły, ale także za miłość, którą siostry dawały innym. - Gromadzimy się z wdzięcznością w sercu, bo chcemy podziękować za 50 lat służby zakonnej w Kościele, w zgromadzeniu i pośród ludzi. Chcemy zaśpiewać radosne Magnificat, tak jak to uczyniła Maryja u św. Elżbiety: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Dzisiejsze Słowo Boże daje nam trzy bardzo ważne słowa, a mianowicie: ciesz się, miłuj, uwielbiaj. Obecność Boga powinna przynosić w naszym życiu radość i dawać nadzieję, że wszystko co robimy ma sens. Nawet wtedy, gdy życie byłoby trudne, mamy wybrać radość. W życiu mamy kierować się miłością. Poszliśmy za Panem, który umiłował do końca, aż do ofiary krzyża. Zawsze jest tylko jedna droga - droga miłości, która niewiele ma wspólnego z emocjami - mówił bp Turzyński.

Po homilii siostry odnowiły profesję zakonną i otrzymały pamiątkowe różańce.

Matka Generalna m. Mirosława Grunt dziękowała siostrom za każdy trud włożony w pracę podejmowaną w zgromadzeniu, troskę, ofiarność oraz modlitwę i życzyła, aby Maryja dawała im pewność, że wytrwają w wierności i swoim życiem będą pokazywać światu piękno życia konsekrowanego.

W imieniu Sióstr Jubilatek słowa wdzięczności Bogu i ludziom wyraziła s. Danuta Wincenciak ze wspólnoty w Radomiu.

Jak podkreśla s. Justyna Oksiuta, jubileusz zakonny to święto zgromadzenia oraz wspólnoty lokalnej. - Każdy przeżywany jubileusz jest szczególną okazją i wyjątkowym czasem dziękczynienia za wielkie dzieła, jakie Bóg czyni w życiu ludzi, wspólnot i narodów. Jubileusz ślubów zakonnych jest pieczęcią wierności ślubom złożonym Bogu. Świadectwem pięknego życia i wyrazem obecności Chrystusa, który nieustannie nam towarzyszy, „broni, oświeca i ratuje”. Jubileusz daje każdemu z nas możliwość specyficznego doświadczenia czasu i przypomina o jego przemijaniu, a zarazem o jego wielkim znaczeniu i oddziaływaniu na nasze życie - mówi s. Justyna.

Dom Generalny Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej znajduje się w Mariówce w powiecie przysuskim, gdzie siostry prowadzą Dzieło Pomocy Chorym „Promień”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast