Radę będą tworzyć przedstawiciele ruchów, wspólnot, stowarzyszeń, którym na sercu leży dobro małżeństw i rodzin.
Pierwsze spotkanie odbyło się 22 września w parafii św. Wacława w Radomiu. Rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Dzisiaj szczególnie prosimy o orędownictwo wielkiego miłośnika, opiekuna i obrońcę rodzin św. Jana Pawła II - mówił ordynariusz.
Biskup Solarczyk podkreślił, że pierwsze spotkanie tych wspólnot jest wpisane w ich doświadczenie, bo one same się formują, przynależąc czy do Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej, czy grona doradców życia rodzinnego. - Uczestnictwo w różnych wspólnotach jest z jednej strony potwierdzeniem tej wyjątkowej tajemnicy, która kształtuje i kształtowała każdego z nas, bo jesteśmy z rodzin, tworzymy rodziny i czerpiemy z tego bogactwa. Dobrze wiemy, że kiedy rodziny są piękne i silne swoją jednością, miłością i łaską Boga, to potrafią w niesamowity sposób ukształtować człowieka - mówi bp Solarczyk.
Biskup Marek mówił, że trzeba korzystać z bogactwa i doświadczeń ludzi zaangażowanych w przygotowanie małżeństw do sakramentu, ich formacji i troski o rodzinę. - W tym roku rozważamy tę prawdę: "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Przede wszystkim chcemy doświadczyć i powiedzieć, że to, co od Boga, jest moje, jest nasze, czy to będzie Kościół domowy, parafialny, diecezjalny, czy powszechny. Z drugiej strony szykujemy się już do tego, co będzie nam towarzyszyło w nowym roku duszpasterskim, kiedy będziemy mieli okazję wyznać, że uczestniczymy we wspólnocie Kościoła, i chcemy właśnie w taki sposób spojrzeć na to, co jest pięknem, wartością i bogactwem rodziny, i to, co będzie można po ludzku z przywołaniem Bożej mocy zrealizować tu i teraz - dodał bp Marek.
Ksiądz Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej, podkreślił, że podczas spotkania jego uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. w jaki sposób mogą skorelować swoje działania jako ruchy i stowarzyszenia związane z rodzinami. - Będziemy chcieli odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego nam jest potrzebne takie narzędzie, jakim może być Rada ds. Rodziny. Taki organ jest potrzebny po to, żeby wszystkie wspólnoty, ruchy związane z rodzinami potrafiły ze sobą współpracować, koordynować swoje działania. To będzie pomagało rodzinom, małżeństwom, które są w kryzysach. Do tej pory taka wspólnota działała przy Marszu dla Życia i Rodziny, a teraz chcemy rozszerzyć naszą działalność, by zjednoczyć ruchy i stowarzyszenia - mówi ks. Bochniak.
W spotkaniu uczestniczyła Justyna Mazur, doradca rodzinny i prezes Radomskiego Oddziału Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. - Zostałam zaproszona na dzisiejsze spotkanie. Uważam, że dobrze by było, gdyby taka rada została powołana ze względu też na stowarzyszenie, które reprezentuję. Mam nadzieję, że ono będzie bardziej znane, bo promuje życie zgodnie z naturą, a to powoduje, że więzi w rodzinach między małżonkami są lepsze. Inne ruchy, które tu zostały zaproszone, usłyszą, że są nauczyciele, którzy uczą naturalnych metod rozpoznawania płodności, a to jest dziś wyciszane. Z takim oczekiwaniem tu przyjechałam. Mam nadzieję, że będziemy wymieniać się doświadczeniami na polu pracy z rodziną - mówi pani Justyna.