Ponad 3 tys. osób wzięło udział w Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego.
Organizowana po raz 16. pielgrzymka odbyła się 7 października w święto Matki Bożej Różańcowej pod hasłem: "Różaniec siłą i nadzieją chorych i cierpiących".
Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Eucharystię koncelebrowało ponad 80 księży. - Witam wszystkich, którzy tworzą Rodzinę Kół Żywego Różańca wraz ze swoimi duszpasterzami, którzy z oddaniem pomagają nam w naszej drodze do Królestwa Niebieskiego, które budujemy już tu, na ziemi. Witam tych, którzy w modlitwie różańcowej szukają siły, nadziei, przeżywając choroby czy jakiekolwiek cierpienie duchowe czy cielesne. Przychodzimy do Matki Eucharystii. Dziękuję bp. Markowi Solarczykowi za jej sprawowanie i zgromadzonym kapłanom - mówił kustosz ks. Artur Piasek i zaprosił do nawiedzania sanktuarium.
Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk.- Trwamy przy naszym sanktuarium w Wysokim Kole przy Matce Bożej w tym cudownym dniu, w pierwszą sobotę miesiąca i w ten dzień, kiedy przywołujemy Jej tytuł Królowej Różańca Świętego. Prosimy, aby przez Jej orędownictwo nasza wiara się umocniła, aby umocniła się nasza wspólnota Kościoła, który tworzymy w diecezji radomskiej - mówił na wstępie Eucharystii bp Solarczyk.
W homilii ordynariusz podkreślił, że za każdym razem, kiedy bierzemy do ręki różaniec, to jest tak jak dziecko bierze za rękę mamę lub tatę i wtedy czuje się bezpieczne. - Jest prowadzone do Boga. Jest prowadzone tam, gdzie to, co jest pięknem jego życia, się rozwija. I my też, kiedy bierzemy do ręki różaniec, bierzemy niemalże - w tym duchowym znaczeniu - Maryję za rękę i wołamy: Pomóż mi, abym nie zatracił tej wiary, że Bóg jest - mówił bp Solarczyk i dodał: - Wołamy: Maryjo, bądź ze mną. Pomóż, abym dotykając paciorków różańca, potrafił dostrzec, że Bóg jest w moim życiu, że Ty jesteś, bądź opiekunką tego wyjątkowego daru. Wasza wiara i modlitwa jest darem dla was, ale przez to, co wy czynicie i kim jesteście, wierzymy, że to jest również ten wyjątkowy dar, który sprawi, że wielu ludzi będzie w stanie umocnić w sobie bliskość Boga.
W czasie Mszy św. przedstawiciele dekanatu jedlińskiego przekazali sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej pocztowi z dekanatu zwoleńskiego.
- Cierpienia nigdy na ziemi nie zabraknie. Chociaż ludzie czynią wszystko, aby je zmniejszyć, są one nieuchronne. Wielu z nas, tutaj obecnych, znużonych wiekiem, chorobami, codziennością życia, czujemy się czasem tak po ludzku przygnębieni i wtedy chwytamy za różaniec i wszystko to, co boli, to, co trudne, a czasem nie do zniesienia, wplatamy w różańcowe tajemnice. Księże biskupie, dziękujemy za twoje słowo umocnienia, za troskę i modlitwę w intencji Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej. Codzienną naszą modlitwą wspieramy intencje, które nosi w sercu papież Franciszek. Pamiętamy też o naszym Kościele radomskim, o biskupach, kapłanach, osobach życia konsekrowanego, małżonkach i rodzicach, dzieciach i młodzieży, a także o chorych, starszych i samotnych. Pobłogosław nas i poślij nas do naszych parafii i środowisk, w których żyjemy, abyśmy innych zapalili duchem modlitwy, szczególnie różańcowej - mówiły przedstawicielki Kół Żywego Różańca.
Na zakończenie Mszy św. bp Solarczyk osobom, które w tym roku mają jubileusz 25-, 50- i 75-lecia przynależności do Żywego Różańca, wręczył dyplomy. Takich osób było ponad 100.
Pielgrzymkę rozpoczęły Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Uczestnicy odmówili Różaniec. Konferencję wygłosił o. Rajmund Guzik OCist. Papieskie Dzieła Misyjne i osobę bł. Pauliny Jaricot przybliżył ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, który przywiózł do Wysokiego Koła relikwie bł. Pauliny Jaricot. Z koncertem wystąpił zespół "Karabanio", który śpiewał również podczas Mszy św. Na zakończenie zgromadzeni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
- Jest nas tu ponad 3 tys. To pięknie, że wracamy po pandemii i znów jesteśmy tu razem. Dzisiaj jest wielka kumulacja kultu Matki Bożej - pierwsza sobota, kiedy Maryja prosi o intencję wynagradzającą i sam dzień wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Mamy koła męskie, żeńskie, dziecięce, ale też koła rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci. Szczególnie pozdrawiałem ich, bo w tym roku zostali włączeni jako jedna z gałęzi Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Staliśmy się jedną rodziną i to jest piękne - mówi ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej.
W diecezji w Kołach Żywego Różańca zrzeszonych jest ponad 50 tys. ludzi. - Widzę, jak oni ożywiają się podczas pielgrzymki, bo tu mogą zobaczyć, ilu nas jest. To nie jest kilka osób, które przychodzi do kościoła w małej parafii. Oni do siebie wracają uskrzydleni. I to ich mobilizuje do tego, żeby w parafii ożywić modlitwę różańcową - podkreśla ks. Mucha.