Jest to wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię Radomia. Pierwszy z nich opowiada o historii miasta do roku 1795.
Autorami tomu pierwszego, który liczy ponad 420 stron, są prof. dr hab. Dariusz Kupisz, pracownik Instytutu Historii UMCS w Lublinie, i dr Maciej Trzeciecki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Promocja monografii odbyła się 9 października w kamienicy Deskurów.
- Prace rozpoczęły się na długo przed decyzją, że monografia się ukaże, ponieważ od lat marzyłem o tym, żeby zrealizować taki projekt. Musiały być kwerendy w archiwach, nie tylko w radomskim, bo do pierwszego tomu niewiele tam znaleźliśmy, ale przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i Sandomierzu. Zaskoczyła mnie ilość zachowanych oryginalnych przywilejów królewskich dla Radomia, niestety w większości bez pieczęci, ale to są piękne pergaminy, których część udało się zaprezentować jako materiał ilustracyjny w książce - mówi prof. Kupisz.
Pierwszy tom obejmuje okres od pradziejów po III rozbiór Polski, czyli rok
W książce znalazły się ilustracje, grafiki, plany radomskiego zamku, kościołów, miasta z ówczesnymi nazwami ulic. - Interesujące dla czytelnika będzie też to, że w książce piszemy nie tylko o samym Radomiu, ale też o miejscowościach otaczających miasto, które dzisiaj są jego dzielnicami - wyjaśnia prof. Kupisz.
W spotkaniu oprócz autorów uczestniczyli: prezydent Radosław Witkowski, Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia, Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, i Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum.
- Mamy pierwszy tom, a za miesiąc będziemy mieli drugi, bo plan był taki, że w 2023 roku ukażą się dwa pierwszy tomy, czyli pierwszy do III rozbioru Polski i drugi do odzyskania niepodległości, a w 2026 roku ukażą się dwa kolejne tomy. Realizujemy projekt, z czego się bardzo cieszę. Od 40 lat czekamy na taką monografię. Ostatnia próba została podjęta w 1985 roku. W tym roku obchodzimy 100-lecie Muzeum Jacka Malczewskiego. Zsynchronizowaliśmy wydanie monografii z naszym jubileuszem, bo zmieniamy filozofię naszego muzeum. Staramy się wychodzić w przestrzeń miasta z różnymi projektami - wyjaśnia A. Duszyk.
- W związku z 100. rocznicą powstania Muzeum im. Jacka Malczewskiego podjęliśmy starania, by ta publikacja mogła się ukazać. Przeznaczyliśmy ponad 300 tys. zł, by zostały opisane dzieje Radomia, bo one są długie i piękne - mówił R. Rajkowski.
- Od kilku lat akcentujemy, jak ważnym miejscem w historii Polski jest Radom, podkreślając np. wydarzenia z 1976 roku. Monografia "Dzieje Radomia" będzie wypełniać ten kierunek, który stawiam przed sobą i całym zespołem, że jesteśmy też od tego, by dbać o naszą historię i poprzez nią promować nasze miasto - mówił Radosław Witkowski.
Monografię dziejów Radomia sfinansowały wspólnie Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Miasta Radomia. Jej wydawcami są Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu oraz OKiSz Resursa Obywatelska.
- Cieszy nas, że jako instytucja od wielu lat zajmująca się popularyzacją wiedzy o naszym regionie, jesteśmy współwydawcą tej monografii. To pierwsza tak duża publikacja o historii Radomia i bardzo cenna. Zachęcam do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie będziemy ogłaszać konkursy. Nagrodą będzie jeden z tomów monografii Radomia - mówi Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.