W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Arce o Zbigniewie Herbercie z dr Małgorzatą Peroń z KUL rozmawiał ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Literaturoznawstwa KUL.
Organizatorzy zaprosili gości z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ponieważ w tym roku obchodzimy 25. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta, a w przyszłym przypada 100. rocznica urodzin poety.
"Ciemny kres i złote runo. Rozmowa o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta" to tytuł spotkania. - To słowa, które zostały wyjęte z najsłynniejszego tekstu Herberta "Przesłania pana Cogito", zestawione tak troszkę w bliskości ze sobą. Chciałam, żeby pokazały dwie rzeczywistości. Z jednej strony ten ciemny kres to życie poety, które może nie zawsze było tak cudownie pokazane, również w literaturze, jak może chciałby czytelnik, który czytając teksty, tworzy jakieś wyobrażenie na temat poety. Życie Herberta rzeczywiście było naznaczone wieloma świetnymi podróżami, spotkaniami, ale jednocześnie i chorobą, zmaganiami z codziennością, ale też rzeczywistością czasów PRL-u. Z drugiej strony złote runo, ta nagroda, która też jest odbierana chyba po śmierci przez to, że istnieją nadal miłośnicy tej poezji, czytelnicy, którzy widzą te wartości ponadczasowe zapisane w tekście i chcą je nadal przyjmować do swojego życia, a przynajmniej nimi trochę się zachwycić - wyjaśnia M. Peroń.
Poezję Zbigniewa Herberta czytała Magda Gliszczyńska.
Małgorzata Peroń, jest doktorem literaturoznawstwa, historykiem sztuki, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku. Od 2007 roku związana jest z Warsztatami Herbertowskimi oraz serią wydawniczą Biblioteka Pana Cogito, w których pełni rolę członka Rady Merytorycznej. Jest autorka publikacji na temat twórczości Herberta. W 2018 roku za swoją działalność popularyzującą dokonania poety została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Dziś, 13 października w Arce przy ul. Kelles-Krauza w Radomiu odbędzie się spotkanie na temat cywilizacji życia z Goranem Andrijanićem, dziennikarzem i publicystą.
Patronat honorowy nad Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej objął bp Marek Solarczyk.
Partner Tygodnia: Enea Wytwarzanie.
Sponsorzy: Peugeot Prasek, Fogiel & Fogiel, Radmot, Wiosna Ogrody, Marco Shoes, Renata i Andrzej Karpetowie, Communita Regina della Pace, Ewa i Piotr Pajestkowie.
Organizator: Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.
Współorganizatorzy: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka", kino Helios, parafia katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, parafia św. Jana w Radomiu, ojcowie jezuici w Radomiu, Powiatowy Instytut Kultury.
Patronat honorowy koncertu Małgorzaty Nowak: starosta radomski Waldemar Trelka.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio PLUS Radom, portal Diecezji Radomskiej.