W Narodowe Święto Niepodległości w Radomiu sprawowana była Msza św. w intencji ojczyzny. Druga część obchodów odbyła się przy pomniku Czynu Legionów.
Mszy św. w radomskiej katedrze Opieki NMP przewodniczył bp Marek Solarczyk. - W naszej katedrze, matce kościołów diecezji radomskiej, gromadzimy się, aby zawierzać Bogu naszą ojczyznę, prosząc o Bożą opiekę i Boże błogosławieństwo - mówił na wstępie Eucharystii ordynariusz.
W homilii bp Solarczyk podkreślił, że dzisiaj dziękujemy za dar wolności i niepodległości. Nawiązał do dwóch postaci Jacka Malczewskiego i jego obrazu Melancholia oraz bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. - 105 lat temu nie było go tutaj. W 1921 roku został pierwszym proboszczem parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Wcześniej był proboszczem m.in. w Policznej. W 1919 roku został wybrany do Sejmu Ustawodawczego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku był kapelanem wojskowym. Zginął śmiercią męczeńską w grudniu 1941 roku rozstrzelany pod ścianą straceń w Auschwitz. 11 listopada 1941 roku po raz pierwszy wykonano tam egzekucję - mówił ordynariusz.
- Dzisiaj dziękując za tych, którzy chronili i walczyli, chcemy odnowić nasze pragnienie, aby być posłusznymi Bogu, dawcy życia, Temu, który jest źródłem prawdy. Temu, który nie zostawia człowieka, nieustannie go wspiera, udziela odpowiednich darów w każdym czasie, pomaga i kieruje. Niech Bóg błogosławi nam. Niech błogosławi Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Niech troska o Jego dary i te doczesne, i wieczne pomnoży to, co jest bogactwem naszej wspólnoty i sprawi, że będziemy wspólnotą świętych w niebie - zakończył homilię ordynariusz.
Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Czynu Legionów w rynku, gdzie odbyła się druga część obchodów z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, orkiestry wojskowej, organizacji społecznych i kombatanckich oraz uczniów radomskich szkół.
Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, odczytał listy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza.
"Dziś oddajemy cześć bohaterom. Otrzymaliśmy od nich bezcenny dar, jakim jest niepodległość. Są dla nas przykładem zaangażowania i troski o ojczyznę. Ich dziedzictwo jest dla naszych żołnierzy inspiracją w codziennej służbie, a dla nas wszystkich niezaprzeczalnym dowodem na siłę polskiego ducha. Świętujmy i cieszmy się Polską, którą mamy dzięki nim" - napisał M. Błaszczak.
"Dziś w wolnej i niepodległej ojczyźnie współcześni żołnierze sił zbrojnych z godnością kultywują i upamiętniają dzieło swoich poprzedników. Zarówno żołnierzom Wojska Polskiego, jak i pracownikom resortu obrony narodowej, którzy stoją na straży bezpieczeństwa naszych granic oraz pełnią służbę w różnych częściach świata na rzecz światowego pokoju i stabilizacji należy się szacunek i nieustanne wsparcie" - napisał W. Skurkiewicz.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że Radom stał się wolnym miastem nieco wcześniej. - Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce rozbrajając austriacki garnizon i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym nasze miasto stało się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. To dla całej naszej lokalnej społeczności powód do wielkiej dumy. Bardzo się cieszę, że młodzież z radomskich szkół każdego roku przypomina to wydarzenie, organizując w przededniu Święta Niepodległości Marsz Wolności, będący wyrazem pamięci o naszych przodkach, o bohaterskich radomianach, którzy przez lata pielęgnowali ideę niepodległej Rzeczpospolitej. Dziś naszym wspólnym zadaniem jest strzec daru wolności, który przecież nie został nam dany raz na zawsze. O tym, jak krucha jest wolność przekonuje się dziś naród Ukraiński, który boleśnie doświadcza okrucieństwa putinowskiej Rosji. Zadaniem, które postawiła przed nami wszystkimi historia jest troska o trwałość naszych sojuszy politycznych i militarnych oraz o wartości, na których zostały one zbudowane - powiedział R. Witkowski.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zostały wręczone wyróżnienia. Odczytano Apel Poległych, była salwa honorowa. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Czynu Legionów