Nowy numer 48/2023 Archiwum

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powrócił do sanktuarium w Starej Błotnicy

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus był poddany konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Radomskiej po kilkumiesięcznej nieobecności powrócił do sanktuarium w Starej Błotnicy. Mszy św. 15 listopada przewodniczył bp Marek Solarczyk. Ordynariusz powiedział, że dzisiaj nasze serca przepełnia radość i wdzięczność. Podziękował również osobom, które przyczyniły się do odnowienia cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia.

Przedstawiciele błotnickiej parafii, witając bp. Marka, podkreślili, że dzisiaj cała wspólnota doznaje wielkiej pociechy, bo po wielu miesiącach nieobecności powróciła do nich Pani Ziemi Radomskiej: - Dziękujemy Bogu za ten przedziwny dar Jego miłości. Ufamy, że tak jak przez wiele wieków, tak i dla nas oraz przyszłych pokoleń, Matka Boża pozostanie znakiem pociechy i niezawodnej nadziei.

- Jesteśmy przy Maryi, naszej Matce. Ona do każdego mówi: Nie daj się przekonać, że nie masz miejsca dla Boga w sercu. Nie pozwól sobie i innym wejść na drogę, aby zatracić tę wrażliwość. Chcemy wierzyć, że mamy miejsce u Boga. Jesteś naszą Matką. Nie pozwolimy sobie odebrać wiary - powiedział w homilii bp Solarczyk.

Ksiądz Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, wyjaśnił, że wizerunek przez kilka miesięcy był w Krakowie i tam został przebadany przez specjalistów. - Obraz jesienią 2022 roku został przewieziony na badania. Dzisiaj jest w dobrym stanie, ale trzeba było pewne rzeczy poprawić, przemalować czy usunąć. Poprawiono estetykę odnoszącą się do Hodegetrii średniowiecznych, która nie była zachowana. Uzupełniono złocenia i srebrzenia, wykonano drobne naprawy. Do tej pory sądzono, że pod obecnym wizerunkiem mógł znajdować się starszy. Badania to jednak wykluczyły. Dzisiaj mamy przed sobą wizerunek pochodzący z ok. 1490 roku - powiedział ks. Krawczyk.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powstał w kręgu szkoły włoskiej. W 1868 roku nałożono na obraz srebrne sukienki, a bp Józef Michał Juszyński nakazał przenieść go z bocznej kaplicy do nawy głównej, gdyż napływ pątników wskazywał na żywy kult. Bp Jan Kanty Lorek ogłosił 25 lutego 1963 roku kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej. Dzięki staraniom bp. Piotra Gołębiowskiego papież Paweł VI zezwolił na koronację obrazu, której dokonał 21 sierpnia 1977 roku kard. Karol Wojtyła. Obraz w Błotnicy był ostatnim koronowanym przez krakowskiego kardynała przed jego wyborem na Stolicą Piotrową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy