W Radomiu jest ok. 300 osób w kryzysie bezdomności. Zimą mogą skorzystać ze schroniska i noclegowni. W terenie pomoc niosą im streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej.
Caritas Diecezji Radomskiej prowadzi przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu schronisko dla bezdomnych kobiet i noclegownię dla kobiet i dla mężczyzn. - Wszyscy, którzy będą potrzebowali pomocy w zimie, na pewno znajdą ją u nas. Nikogo nie odprawimy z kwitkiem. Jedyny warunek, który u nas się nie zmienia, to jest trzeźwość - mówi Wojciech Dąbrowski, kierownik schroniska i noclegowni dla bezdomnych.
W okresie zimowym problemem zawsze jest ciepła odzież. Potrzebne są dresy, ciepłe swetry, skarpety i obuwie, kurtki, czapki, rękawiczki. Można je przynosić do schroniska przy ul. Zagłoby 3. - Potrzebujemy tego, co jest niezbędne, żeby ochronić bezdomnych przed zimą. Mamy nadzieję, że tak, jak w poprzednich latach nikt w Radomiu nie zamarznie z powodu braku pomocy - wyjaśnia W. Dąbrowski.
Streetworkerka Magdalena Walczak podkreśla, że będą kontynuowane wspólne patrole ze strażą miejską. - Na bieżąco informujemy osoby w kryzysie bezdomności, z jakich form pomocy mogą skorzystać na terenie Radomia. Wydajemy też ciepłą bieliznę i odzież - wylicza M. Walczak.
Gdy temperatury spadną poniżej zera, będą też rozwozić zupę do miejsc, gdzie przebywają bezdomni.
W trakcie dyżurów przy ul. Zagłoby 3 streetworkerzy wydają żywność i skierowania na obiady. - Nikt w Radomiu nie musi być głodny, nikt nie musi spać na ulicy. Wychodzimy w teren i zachęcamy, żeby z tej pomocy skorzystali - mówi streetworker Hubert Kaczmarczyk.
Wychodząc w teren, streetworkerzy uświadamiają osoby w kryzysie bezdomności, jakie ryzyko podejmują, nocując zimą w parkach, w altankach albo w budynkach, które mogą się zawalić. W trakcie zimy przeszukiwane są pustostany, gdzie bezdomni mogą przebywać. - Podczas takich kontroli uświadamiamy bezdomnym, jak niebezpieczne jest nocowanie w tak niskich temperaturach. Dzięki z współpracy z Urzędem Miejskim takie miejsca są zamykane. W wielu przypadkach budynki grożą zawalaniem - mówi Hubert Kaczmarczyk. - Akcja zima jest okresem intensywnej współpracy między MOPS-em, nami, strażą miejską, policją oraz szpitalami, ale też fundacjami, które zajmują się problematyką bezdomności - dodaje streetworker.
Caritas apeluje, by o miejscu przebywania osób bezdomnych poinformować straż miejską pod numerem 986, bądź streetworkerów na Facebooku, Messengerze lub pod numerami telefonów: 48 365 26 29, 532 316 029. - Jesteśmy wdzięczni za to, że dostajemy informacje o osobach, które są w trudnej sytuacji, że jakieś miejsca warto sprawdzić. Jeżeli dotrzemy szybciej, jesteśmy w stanie pomóc, zapewnić ciepły posiłek w jadłodajniach prowadzonych przez Caritas, zaprosić do noclegowni i przekazać ciepłe ubrania - mówią streetworkerzy.