Nowy numer 09/2024 Archiwum

Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas Diecezji Radomskiej w tym roku przygotowała ok. 30 tys. świec. W pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia, rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Jest to sztandarowa akcja Caritas, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym. - Od kilku lat jej hasłem jest "Świeca, która tworzy polską Wigilię". Ta świeca zagościła na dobre w naszych domach i wpisała się na stałe w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Małe i duże świece z logo Caritas, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących - mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Diecezjalna Caritas w tym roku przygotowała ok. 30 tys. świec. Będą rozprowadzane we wszystkich parafiach. Można je również kupić w radomskich księgarniach Maryjackiej przy ul. Sienkiewicza 13 i św. Kazimierza przy ul. Malczewskiego 1. Dochód z akcji przeznaczony jest na wsparcie potrzebujących dzieci i młodzieży, m.in. na ich wypoczynek, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitację.

- Uzyskane środki przeznaczamy na pomoc najbiedniejszym dzieciom, zarówno przebywającym w naszych palcówkach - trzech domach dziecka, świetlicach, wspieramy działalność naszych pedagogów ulicy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą z osiedli socjalnych. Wspomagamy też parafie. Dofinansowujemy wyjazdy wakacyjne i te organizowane w czasie ferii zimowych - mówi ks. Drabikowski.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 roku. Od ponad 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu, mówi że jego parafianie nie wyobrażają sobie świąt bez świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. - W naszym Kościele wyspecjalizowaliśmy się w pomocy dzieciom przy organizacji wypoczynku wakacyjnego czy ich dożywiania. Wsparcie jest również kierowane dla uchodźców z Ukrainy. Tylko w ubiegłym roku dofinansowane zostały obozy językowe dla ukraińskich dzieci. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to wspaniała akcja, bo tak naprawdę inwestujemy w dzieci - powiedział ks. Rudkowski.

Caritas przygotowała cztery rodzaje świec.   Caritas przygotowała cztery rodzaje świec.
Marta Deka /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy