W kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie Muzeum Wsi Radomskiej do 28 stycznia można oglądać wyjątkową, drewnianą szopkę wykonaną przez twórców ludowych.
W Radomskiej Szopce znajdują się drewniane figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i zwierząt. Twórcami dzieła są rzeźbiarze ludowi z regionu radomskiego: Jacek Pożyczka, Adam Sobień i Józef Kondeja.
A. Sobień z Radomia wyrzeźbił Trzech Króli i dwa anioły. Jak mówi, praca trwała ponad dwa miesiące. Postaci są duże, w większości wykonywał je ręcznie. Jako materiału użył drewna lipowego. - Mam długie doświadczenie w rzeźbieniu. Nikogo nie naśladuję - podkreśla A. Sobień. - Pierwszą figurkę wystrugałem scyzorykiem, gdy miałem 12 lat. W ubiegłym roku obchodziłem 50-lecie pracy twórczej. Ta pierwsza rzeźba znalazła się na wystawie - dodaje rzeźbiarz.
Józef Kondeja z Kozienic wyrzeźbił dwóch pastuszków i zwierzęta. - Pracowałem nad nimi dwa miesiące. Barwię figury na olejno, by wyglądały tak, jak w rzeczywistości. Jestem amatorem. Rzeźbieniem zajmuję się 37 lat. Pracowałem w elektrowni Kozienice na zmiany. Miałem dużo czasu. Szkoda by było go zmarnować. Trzeba coś zrobić dla ludzi, żeby jakaś pamiątka po nas pozostała na tej ziemi - mówi J. Kondeja.
Jacek Pożyczka z Radomia rzeźbi od 1977 roku. Wyrzeźbił Świętą Rodzinę. - Wykonują dużo rzeźb sakralnych. Zazwyczaj je postarzam. Pierwszy raz robiłem rzeźby kolorowe. Zrobiłem też żłóbek. To było największe wyzwanie. Starałem się zrobić Dzieciątko Jezus na otwartej księdze Pisma Świętego z podniesioną ręką do błogosławieństwa - wyjaśnia J. Pożyczka.
Szopka znajduje się w prezbiterium kościoła. Inauguracja odbyła się 15 grudnia. O zwyczajach adwentowych i świąt Bożego Narodzenia opowiadali ks. kan. Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Radomiu, ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, i ks. Paweł Sidoruk, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Radomiu. W otwarciu uczestniczył ks. Mirosław Kszczot, proboszcz w Wolanowie. Nie zabrakło wspólnego kolędowania.
- Pragnęłam, żeby święta Bożego Narodzenia inaczej pokazać w naszym muzeum, żeby w naszej szopce znalazły się nie eksponaty, które mamy w naszych zasobach, ale te specjalnie wykonane. Cieszę się, że rzeźbiarze przyjęli nasze zaproszenie i zgodzili się stworzyć tę przepiękną Radomską Szopkę. Myślę, że mieszkańcom miasta i wszystkim, którzy będą odwiedzać naszą placówkę w okresie świąt Bożego Narodzenia ta szopka się bardzo spodoba. Zapraszam do odwiedzania naszego skansenu - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Goście skansenu szopkę będą mogli oglądać od 16 grudnia do 28 stycznia.