- Żyjemy w świecie pełnym niepokoju, lęków w każdym obszarze. Niech Bóg obdarzy nas wszystkich pokojem, którego ten świat dać nie może - mówi ks. kan. Krzysztof Ćwiek.
W domu parafialnym radomskiej katedry przy ul. Sienkiewicza 13 członkowie i sympatycy Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu spotkali się, aby złożyć sobie świąteczno-noworoczne życzenia. Do obecnych zwrócił się ks. kan. Krzysztof Ćwiek, kapelan klubu, proboszcz parafii pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny: - Dziś w naszej wspólnocie Klubu Inteligencji Katolickiej jesteśmy tu, aby złożyć sobie najlepsze życzenia. Podzielić się tym chlebem z radością, miłością i pokojem. Każdemu życzę osobistych spotkań z nowonarodzonym Jezusem, który pragnie obdarzyć nas pokojem. Żyjemy w świecie pełnym niepokoju, lęków w każdym obszarze. Niech Bóg obdarzy nas wszystkich pokojem, którego ten świat dać nie może. Życzę, aby wasze rodziny cieszyły się tym błogosławieństwem nowonarodzonego Pana Jezusa, aby On w nich zamieszkał. I nie traćmy nadziei, ten Emmanuel, Bóg jest zawsze z nami.
- Kapelan pobłogosławił opłatki, śpiewaliśmy kolędy. Oprawę muzyczną zapewnił nam Robert Grudzień, wirtuoz organów, oraz Przemysław Popławski. Dziś składaliśmy sobie życzenia. W ciągu roku spotykamy się, bo sprawy wiary leżą nam na sercu i chcemy, jako katolicy, rozwijać się duchowo - podkreśla Urszula Wolszczak-Paluch, prezes radomskiego KIK.
W sobotę, 6 stycznia o godz. 15 wspólnota klubu spotka się przy grobie bp. Edwarda Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. - W tym dniu przypada 101 rocznica urodzin bp. Materskiego, pierwszego kapelana naszego klubu i pierwszego ordynariusza naszej diecezji. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy - mówi U. Wolszczak-Paluch.
Inicjatywa powołania Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu, jako stowarzyszenia zarejestrowanego, została zrealizowana bezpośrednio po powstaniu Solidarności jesienią 1980 roku, w oparciu o grupy absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego, skupionych wokół ks. inf. Jerzego Banaśkiewicza, pierwszego kapelana Klubu, oraz ks. prał. Tadeusza Borowskiego.
Członkowie radomskiego KIK-u byli inicjatorami powołania w 1989 roku Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej, który wyłonił pierwszych posłów i senatorów RP. Kilku członków KIK pełniło funkcje społeczne i polityczne w administracji rządowej i samorządowej.
W okresie dotychczasowej działalności klub wystosował wiele apeli oraz zajmuje stanowiska w ważnych sprawach społecznych, np. wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku. Klub włącza się także w uroczystości kościelne.
Celem Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu zgodnie ze statutem jest:
- praca intelektualna i moralna dla kształtowania osobowości ludzkiej i wychowania człowieka świadomego obowiązków indywidualnych i społecznych,
- praca w zakresie tworzenia, pogłębiania i szerzenia kultury intelektualnej, artystycznej i obyczajowej,
- przeciwdziałanie społecznym chorobom moralnym takim jak: chuligaństwo, alkoholizm, rozwydrzenie obyczajowe, nieuczciwość w pracy, kradzieże mienia publicznego, itp.
Cele te są realizowane przez stworzenie możliwości pracy intelektualnej i wychowawczej za pomocą organizowania: zebrań otwartych, odczytów, zebrań dyskusyjnych, imprez artystycznych, publikacji i wydawnictw, pomocy charytatywnej oraz współpracy z innymi organizacjami religijnymi i społecznymi.
Program klubu znajduje się na stronie internetowej. Spotkania odbywają się w środy o godz. 18.15 w domu parafialnym radomskiej katedry przy ul. Sienkiewicza 13 w sali na I piętrze (wejście przez bramę od ul. Mickiewicza, od strony parku, domofon: sala I piętro).
Wstęp wolny.