Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wsparcie dla radomskich zabytków

Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miejska.

Pieniądze zostaną przeznaczone na prace remontowo-konserwatorskie zespołu bernardyńskiego oraz konserwację i restaurację polichromii w kościele farnym. Tak zdecydowali w poniedziałek 29 stycznia radomscy radni.

Wiceprezydent miasta Mateusz Tyczyński poinformował, że pieniądze na te zadania zostaną przeznaczone z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. - Jako miasto byliśmy pośrednikiem przekazania tych pieniędzy - wyjaśnił wiceprezydent Radomia.

Wsparcie dla klasztoru ojców bernardynów zostanie przekazane w 2024 i 2025 roku w dwóch transzach po ok. 1 mln 700 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie wnętrza kościoła św. Katarzyny, w tym tynków, malowideł, złoceń, kamieniarki, wątków ceglanych. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie gotyckiego piekarnika klasztornego - jedynego tego typu obiektu w Polsce. Trzeba wyremontować komin piekarnika i dokonać obróbek blacharskich. Pozostałe prace konserwatorskie dotyczą rekonstrukcji 30 okien z wymianą parapetów, czy opracowanie dokumentacji konserwatorskiej.

Przypomnijmy, że zespół klasztorny został wpisany na prestiżową listę Pomnik Historii. Stosowne rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukazało się w Dzienniku Ustaw w dniu 18 marca 2022 roku, zaś prezydent RP Andrzej Duda wręczył je 3 lutego 2023 roku gwardianowi klasztoru o. Juniperowi Ostrowskiemu. Z dokumentu wynika, że obszar pomnika historii „Radom - zespół klasztorny Bernardynów” obejmuje „historycznie ukształtowaną przestrzeń klasztoru, w tym skrzydła klasztoru, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, budynek gospodarczy z kuchnią, bramę - kaplicę, mur przyklasztorny oraz ogród”. Klasztor ojców bernardynów to najcenniejszy zabytek Radomia.

Z kolei parafia św. Jana Chrzciciela może liczyć na wsparcie w wysokości ponad 630 tys. złotych na konserwację i restaurację polichromii autorstwa Wacława Taranczewskiego, polskiego malarza reprezentującego nurt dwudziestowiecznego koloryzmu.

- Będzie to szósty i ostatni etap prac, które mają objąć polichromie w prezbiterium kościoła. Malowidła są unikatowe i malowane na cegle. Bez wsparcia zewnętrznego byłoby trudno zrealizować wszystkie prace przy malowidłach, których renowację prowadzimy od 2015 roku - powiedział proboszcz parafii farnej ks. Mirosław Nowak.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu to jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy