- Chcemy żyć w blasku Boga na wieki - mówił biskup Marek Solarczyk, który 2 lutego celebrował Mszę Świętą w zabytkowym kościele świętej Doroty. Świątynia znajduje się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Po liturgii przedstawiono zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej.
W homilii bp Solarczyk mówił, że blask świecy jest znakiem, że Bóg jest wśród nas i oświetla nam drogę oraz pokazuje, co na tej drodze jest ważne. - Dlatego chcemy żyć w blasku Boga na wieki. Chcemy ten blask zanieść dalej, chcemy o niego się troszczyć i walczyć. Chrońmy ten blask w codzienności naszego życia - mówił bp Marek Solarczyk.
Następnie w zagrodzie z Alojzowa zespół śpiewaczo-obrzędowy „Raz na ludowo” z Lesiowa przedstawił zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej. - To nie tylko folklor ludowy, bo wiele osób wciąż nosi w sercu tradycje naszych ojców. W moim domu nadal kultywowany jest zwyczaj naznaczanie drzwi płomieniem świecy. Ale w centrum tego dnia jest przede wszystkim Matka Boża. Prosimy ją, aby miała nas w swojej opiece - mówiła Teresa Pikiewicz.
Następnie w dworze z Brzeziec odbył się koncert kolęd w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, śpiewaczki operowej i chórzystki. Akompaniowała jej Małgorzata Bochyńska na akordeonie.
2 lutego rozpoczynał się czas, gdy świece i wota woskowe miały szczególne znaczenie obrzędowe. Przypadające na ten dzień święto Ofiarowania Pańskiego lub inaczej Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w ludowej tradycji znane było jako Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu podczas nabożeństw od lat, a dokładnie od IX wieku, święci się świece zwane gromnicami. Symbolizują one światło wiary, łaskę Bożą i światłość wiekuistą.
Przypomnijmy, że w kościele dokonuje się 2 lutego poświęcenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby “wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”. Ponadto ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd.