Przed nami kolejna edycja Nagrody św. Kazimierza

Można już zgłaszać kandydatów do dorocznej nagrody św. Kazimierza. Jest ona przyznawana od 2009 roku. Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem Radomia.

Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia. 

Nagrodę mogą otrzymać osoby, stowarzyszenia lub organizacje, które wykazały się w roku poprzednim – czyli 2023 – wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta.

Termin przyjmowania wniosków mija 20 lutego 2024 r. Kandydatury można zgłaszać osobiście – w sekretariacie „Resursy Obywatelskiej” w Radomiu, lub przesłać za pośrednictwem poczty (decyduje data doręczenia). 

Wręczenie Nagrody im. Św. Kazimierza odbędzie się podczas tegorocznych „Kazików”, w niedzielę 3 marca 2024 r. w „Resursie”.

Dotychczas Nagrodę otrzymali m.in. Przemysław Bednarczyk, ks. Edward Poniewierski, Adam Duszyk, Barbara Łopyta, czy Klasztor oo. Bernardynów w Radomiu i Fundacja „Ars Antiqua Radomiensis”. 

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..