W Radomiu utworzono Instytut Teologiczny Świętego Kazimierza. Jego celem będzie przede wszystkim kształcenie kandydatów do kapłaństwa oraz osób świeckich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy religijnej. Instytut erygowała Stolica Apostolska.
Ksiądz dr Sławomir Czajka wyjaśnił, że utworzenie Instytutu jest efektem rozdzielenia kompetencji watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Dykasterii ds. Duchowieństwa. W myśli nowych zapisów, w diecezjach, które są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego uniwersytetu, powinny powstać instytuty teologiczne. I właśnie jeden z nich powstał w Radomiu. Podlega pod Katolicki Uniwersytet Lubelski św. Jana Pawła II w Lublinie.
W rzeczywistości oznacza to, że alumni z chwilą rozpoczęcia studiów w Wyższym Seminarium Duchownego w Radomiu weszli w struktury instytutu, który będzie dbał o ich rozwój intelektualny. Z kolei studia podyplomowe rozpoczną się w październiku 2024 roku i będą skierowane nie tylko do nauczycieli religii, ale do tych osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę religijną. Studia podyplomowe o kierunku teologiczno-katechetycznym będą trwały 4 semestry.
- Nie zawężamy naszej oferty edukacyjnej wyłącznie do katechetów, ale będzie u nas możliwość kształcenia dla liderów grup formacyjnych, czy parafialnych - powiedział ks. Czajka.
Absolwenci studiów teologicznych 5-letnich dziennych otrzymają tytuł magistra (tylko dla alumnów) lub ewentualnie będą mogli ukończyć studia podyplomowe.