Nowy numer 09/2024 Archiwum

Inspirujące działania poza murami szkoły

W Radomiu zainaugurowano interdyscyplinarną sieć współpracy dla nauczycieli, którą Muzeum im. Jacka Malczewskiego tworzy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Wydział w Radomiu.

O samym projekcie, czyli o tym, jak sztukę, zasoby muzealne i ich naturalny potencjał można wykorzystywać w programie nauczania, opowiadali Maria Trzos, konsultantka MSCDN ds. edukacji historycznej i społecznej, Emilia Szwarc, konsultantka MSCDN ds. edukacji humanistycznej, i Mariusz Turczyk, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Chodzi o doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie edukacji interdyscyplinarnej.

Maria Trzos podkreśliła, że jest to innowacyjny projekt. - Chodzi przede wszystkim o wyprowadzenie uczniów i nauczycieli ze szkół. Zależy nam na tym, aby edukacja historyczna, polonistyczna, przyrodnicza, wczesnoszkolna korzystała z zasobów, jakie posiada radomskie muzeum. Planujemy spotkania raz na miesiąc w naszej siedzibie. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu tematowi. Oprócz oprowadzenia chcemy również przeprowadzić warsztaty z nauczycielami tak, aby wyszli stąd z gotowym materiałem, który wykorzystają w pracy - mówi konsultantka.

W projekcie chodzi o zsynchronizowanie działań muzeum z programem nauczania. - Bazując zwłaszcza na naszych wystawach stałych, nauczyciele będą mogli u nas poprowadzić zajęcia. Każdy nauczyciel indywidualnie dopasowuje wycieczkę do muzeum do programu nauczania i treści, które przekazuje dzieciom i młodzieży. Chcielibyśmy w jakiś sposób to usystematyzować i to jest właśnie główny cel tej sieci - mówi  M. Turczyk.

Realizacja projektu rozpocznie się 21 lutego od spotkania w Muzeum Historii Radomia.

Kontakt: maria.trzos@mscdn.edu.pl, emilia.szwarc@mscdn.edu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy