Nowy numer 09/2024 Archiwum

Niezwykłe walentynki u św. Walentego

Parafia w Stromcu zaprasza we wtorek 13 lutego na modlitwę o dobrą żonę i dobrego męża. Będą też - jak w ubiegłym roku - rozdawane kwiaty od św. Walentego.

Na uroczystość zaprasza ks. Szymon Mucha, proboszcz stromieckiej parafii,- Będziemy czekać na wszystkich zakochanych, poszukujących swojej drugiej "połówki" i narzeczonych. Będziemy modlili się przez wstawiennictwo św. Walentego o dobrą żonę i dobrego męża - powiedział ks. Mucha. Kult św. Walentego przetrwał tam od drugiej połowy XVII w. aż do dzisiaj. 

Starsi parafianie pamiętają, jak z okolicznych parafii przybywali ludzie, aby wyprosić przed jego ołtarzem zdrowie dla chorych. - Pamiętajmy, że jest on patronem nie tylko zakochanych, ale chorych na ciężkie choroby, zwłaszcza umysłowe, nerwowe, epilepsję, a tych dzisiaj pojawia się coraz więcej. Mamy więc orędownika, którego prośmy o potrzebne nam i naszym bliskim łaski - opowiada ks. Mucha.

Ponieważ 14 lutego przypada Popielec, w tym roku odpust św. Walentego przeżywany będzie we wtorek 13 lutego. Msze św. będą celebrowane o 7.30, 9.00, a o 12.00 suma, której będzie przewodniczył ks. Jarosław Jędrzejewski, proboszcz z Oleksowa. Na Mszę św. o 17.00 duszpasterze zapraszają zwłaszcza zakochanych, poszukujących i narzeczonych. 

W Stromcu w powiecie białobrzeskim św. Walenty jest czczony od kilkuset lat. Kult patrona zakochanych przywędrował tam z Niemiec. Jak podają kroniki, pierwszymi osadnikami na terenie prastarej puszczy stromieckiej byli właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Od początku istnienia parafii rozpowszechniony tu był kult św. Walentego. Mieszkańcy Stromca modlili się zwłaszcza w intencji chorych na epilepsję. Na przełomie XIX i XX wieku do wsi przybywały liczne piesze pielgrzymki chorych.

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który – dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości -zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy