Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak robić zdjęcia i filmować w kościele

14 osób z diecezji radomskiej i spoza niej wzięło udział w kursie pastoralno-liturgicznym dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego.

Od kilkunastu lat taki kurs odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. - Tradycyjnie w Wielkim Poście organizujemy kurs dla fotografów i operatorów kamer, pracujących w czasie ceremonii liturgicznych. Każdy z nich według obowiązujących praw musi mieć skończony taki kurs - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, koordynator kursu, dyrektor Radia Plus Radom.

Jak podkreśla ks. Stanisław, sami kursanci mówią, że taki kurs potrzebny jest, by zdobyć nie tylko dokument stwierdzający jego ukończenie, ale przede wszystkim liczy się wiedza, której im brakuje. - Uczestnicy kursu potrafią robić zdjęcia i filmować, ale czasem brakuje im wiedzy dotyczącej samej liturgii, m.in. z jakich elementów składa się sakrament chrztu, na co oprócz polania główki dziecka wodą święconą trzeba zwrócić uwagę, że jest biała szata i namaszczenie oraz świeca - wyjaśnia ks. Piekielnik.

Kurs poprowadzili ks. Tomasz Herc, wykładowca liturgiki w WSD w Radomiu, ks. Daniel Reguła, student homiletyki, liturgiki na KUL-u, i ks. Piekielnik.

Ks. Piekielnik podczas wykładu mówił, że kościół jest miejscem świętym. -  Osoby dokumentujące wydarzenia liturgiczne powinny być odpowiednio ubrane i tak zachowywać się w kościele, by nie przeszkadzać innym - mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy