We wstępny, czyli pierwszy, poniedziałek Wielkiego Postu tradycyjnie rozpoczyna się dwudniowy Jarmark Koński w Skaryszewie Wstępy.
Do Skaryszewa, jak co roku, przybyli miłośnicy koni i ich hodowcy oraz handlowcy z różnych stron Polski. - Wstępy w tym roku rozpoczęliśmy już wczoraj. W MGOK została otwarta wystawa "Koń w sztuce ludowej". Z roku na rok zmieniamy to wydarzenie. Jeszcze 10 lat temu były protesty. Dzisiaj to zupełnie inaczej wygląda. Wszystkie konie przyjechały do nas w dobrej kondycji. Jest ich ponad 200. Dla nas to ważne, że dobrostan zwierząt został poprawiony. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym pokaz musztry konnej i hipoterapii, wystawę koni hodowlanych. W Skaryszewie można zobaczyć konie, ale też i kulturę ludową. Na scenie występują nasi rodzimi artyści. Obok pokazów artystycznych, Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia prezentują swoje wyroby i umiejętności - mówi burmistrz Dariusz Piątek.
Podczas otwarcia imprezy list od Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, przeczytał Leszek Przybytniak. "Jarmark koński to jedno z największych przedsięwzięć kulturalno-handlowych w Polsce o wieloletniej tradycji. Stanowi prawdziwe święto dla wszystkich miłośników koni oraz pasjonatów kultury ludowej. Jarmark jest niepowtarzalną szansą na zapoznanie się z ofertą rękodzielników, twórców i rzemieślników z całego kraju oraz zakupu regionalnych wyrobów czy skosztowania lokalnych przysmaków. To również najlepsza okazja do podziwiania pięknych i wyjątkowych zwierząt podczas odbywającego się pokazu koni hodowlanych" - napisał A. Struzik.
- "Powiat pełen możliwości", bo takie mamy hasło, to powiat pełen znakomitych gmin takich jak Skaryszew. Targi, które tutaj się regularnie odbywają, nadają kolorytu i wzbogacają wszystkie gminy, które są częścią powiatu radomskiego - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.
Drugiego dnia imprezy, 20 lutego, na targowisku miejskim przy ul. Krasickiego od 6.30 do 14.00 odbędzie się prezentacja koni, a od 7.00 do 14.00 wzdłuż ul. Mickiewicza - aleja twórców ludowych.