Rycerze Kolumba rozpoczęli w ramach trwającego Wielkiego Postu akcję "Paczka dla potrzebujących w Ukrainie". Działania potrwają do pierwszych dni marca, aby pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących jeszcze przed Wielkanocą.
Andrzej Anasiak, Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba, otrzymuje informacje od braci z Ukrainy, że najbardziej potrzebna jest żywność, szczególnie w rejonie prowadzonych walk. Opowiada, że z powodu braku pracy rodziny nie mają pieniędzy na utrzymanie. - Oni liczą na nas, na ludzi dobrej woli, dlatego kontynuujemy przygotowywanie paczek żywnościowych dla Ukrainy. Zachęcamy mieszkańców Radomia, aby taką paczkę przygotowali i przynieśli do Domu McGivneya, który znajduje się przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu – poinformował Andrzej Anasiak.
Rozdawane są tam gotowe kartony wraz z listą rekomendowanych produktów. Są to długoterminowe artykuły spożywcze, najlepiej w zbiorczych opakowaniach - mąka, cukier, kasza, ryż, makaron, olej, konserwy i żywność energetyczna oraz materiały opatrunkowe i sanitarne, bielizna osobista i skarpety. Następnie pod koniec Wielkiego Postu, zebrane paczki żywnościowe zostaną spakowane na palety i wysłane na Ukrainę, gdzie tamtejsi Rycerze Kolumba, dostarczą je do najbardziej potrzebujących rodzin.
Andrzej Anasiak poinformował również, że Rycerze Kolumba przygotowują się do rozpoczęcia akcji wsparcia sierot, wdów i weteranów wojennych. Działania będą realizowane przez najbliższe lata w Ukrainie pod okiem specjalistów, w tym psychologów.
Od początku wojny Rycerze Kolumba przekazali ponad 200 tys. paczek żywnościowych. Rozdali też ponad 8 tys. kurtek. W okolicach Lwowa powstała wioska dla uchodźców wojennych. - Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie braci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, ze wsparciem logistycznym naszych członków z Polski i Ukrainy, którzy na miejscu koordynują działania pomocowe – powiedział Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.