Ostatni semestr formacji do kapłaństwa 10 diakonów spędzi na praktykach duszpasterskich w parafiach.
Udają się do miejsc, które dobrze znają, bo w pierwszym semestrze VI roku studiów i formacji odwiedzali je z posługą w niedziele i święta. Teraz będzie to trzymiesięczny pobyt na stałe i posługa nie tylko w dni świąteczne, ale na co dzień.
- Ta praktyka jest bardzo ważna. Diakoni włączą się w systematyczną posługę w parafiach. Chodzi też o to, żeby zobaczyli, jak wygląda współpraca księży i wspólne organizowanie duszpasterstwa - mówi ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
- Te lata formacji seminaryjnej są przede wszystkim okresem formacji teoretycznej - studia z filozofii, z teologii z elementami psychologii i pedagogiki. Natomiast jest w diakonach pragnienie sprawdzenia tej teoretycznej wiedzy, którą przyswoili i tęsknota za realnymi relacjami z ludźmi w parafii. Mówią, że czują radość z tego, że mogą tam być, z pierwszych posług, a jednocześnie tęsknotę. Oni już chcą służyć w parafiach, przyjmując bardzo konkretne zadania - dodaje ks. Adamczyk.
Diakoni praktyki duszpasterskie zakończą w maju. Potem będą bronili prac magisterskich i odbędą tygodniowe zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.
Lista diakonów i parafii, do których zostali posłani:
dk. Piotr Auguścik - NMP w Pionkach
dk. Dawid Bukalski - św. Stefana w Radomiu
dk. Marcin Dębowski - św. Kazimierza w Radomiu
dk. Michał Gawęda - św. Jadwigi w Radomiu
dk. Mateusz Katanowski - Wniebowzięcia NMP w Orońsku
dk. Jan Klimek - św. Łukasza w Radomiu
dk. Michał Łuszczyna - św. Wacława w Radomiu
dk. Paweł Osiński - Świętej Rodziny w Radomiu
dk. Jakub Szczepańczyk - św. Andrzeja Boboli w Małęczynie
dk. Filip Wincewicz - św. Brata Alberta w Radomiu