Nowy numer 15/2024 Archiwum

Kaziki - święto patrona Radomia i diecezji

Tegoroczne Kaziki potrwają 10 dni i będą obfitować w szereg wydarzeń. Msza św. będzie sprawowana w bazylice św. Kazimierza w Radomiu 4 marca.

Coroczne obchody święta patrona przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska". Na stałe w program "Kazików" wpisał się już m.in. Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który w tym roku odbędzie się po raz 11. Symbolem Kazików stała się Nagroda im. św. Kazimierza, przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. W tym roku do nagrody nominowani są: prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz Robert Wiraszka.

Tegoroczną imprezę zainauguruje wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza "Patrz na plakat!". Na ekspozycji znajdą się plakaty artysty, które przygotował w Resursie Obywatelskiej w ostatnich latach.

W ramach Kazików 2024 będą warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych, koncerty, spotkania, imprezy sportowe i promocje regionalnych wydawnictw. Od kilku lat "Kaziki" mają także wymiar familijny, a to dzięki rodzinnym quizom o mieście czy spektaklom teatralnym. W tym roku podczas obchodów święta miasta odbędzie się także premiera kolejnej publikacji Resursy Obywatelskiej przeznaczonej dla dzieci - "Zabawnika Resursy".

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: bp. Marka Solarczyka, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

Program:

1 marca - Resursa Obywatelska

18.00 - Wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza (wstęp wolny).

3 marca - Resursa Obywatelska

15.00 - XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu,

17.00 - wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza.

Obydwa wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores (wstęp wolny).

4 marca

12.00 - Msza św. odpustowa w bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.

4-8 marca - Resursa Obywatelska

10.00-14.00 - Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (wstęp płatny - 20 zł. obowiązują zapisy):

- kaligraficzne W kajecie św. Kazimierza

- genealogiczne Znajdź pradziadka rycerza

- heraldyczne Zaprojektuj swój herb.

6 marca - Resursa Obywatelska

16.00 - Panel dyskusyjny połączony z promocją I i II tomu monografii "Dzieje Radomia" oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (wstęp wolny).

8 marca - Resursa Obywatelska

18.00 - Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (wstęp z zaproszeniem).

9 marca - Resursa Obywatelska

10.00-14.00 - V Regionalny Zlot Kolekcjonerski (wstęp wolny).

10 marca

11.00 - Bieg Kazików 2024. Szczegóły na www.radombiega.pl.,

16.00 - Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego (wstęp z zaproszeniem),

17.00 - III Mały Test Wiedzy o Radomiu (wstęp z zaproszeniem),

17.30 - prezentacja "Zabawnika Resursy" (wstęp z zaproszeniem).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy