Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wybór należy do narzeczonych

Za przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa, które odbywa się przed ślubem kościelnym, odpowiadają narzeczeni, ich rodziny oraz duszpasterze parafialni. Chodzi o zrozumienie sensu małżeństwa jako sakramentu oraz pogłębienie więzi między przyszłymi małżonkami. Mówi o tym instrukcja o przygotowaniu do małżeństwa w diecezji radomskiej. Na mocy dekretu biskupa radomskiego Marka Solarczyka wskazania będą obowiązywać od 1 marca.

Ksiądz Krzysztof Bochniak, diecezjalny duszpasterz rodzin, wyjaśnił, że instrukcja ma przede wszystkim przygotować młodych do zawarcia sakramentu małżeństwa. - Ma pokazać, że jest to supersprawa, przystępna, i my jako duszpasterze chcemy im w tym pomóc i z nimi współpracować na jasnych i twórczych zasadach. Wszystko po to, aby ich jak najlepiej przygotować do sakramentu małżeństwa - tłumaczy. Dodaje, że bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa zaczyna się praktycznie od momentu zaręczyn, załatwienia wszelkich formalności w kancelarii parafialnej oraz wyznaczenia daty ślubu.

Przypomniał, że w diecezji radomskiej obowiązują dwie formy przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa - zwyczajna i nadzwyczajna. Pierwsza zakłada realizację 10 tematów nauk i organizację dnia skupienia na zakończenie (może odbywać się w formie 10 bądź 5 spotkań), a druga forma to weekendowa, połączona z dniem skupienia na zakończenie nauk. Trwa od piątku do niedzieli bądź w dwa następujące po sobie weekendy, w piątek i sobotę. - Narzeczeni według nowej instrukcji mogą sobie wybrać zwyczajną bądź nadzwyczajną formę przygotowania do ślubu - tłumaczy diecezjalny duszpasterz rodzin.

W instrukcji o przygotowaniu do małżeństwa znajdziemy m.in. informacje o tym, że nauki przedmałżeńskie mają prawo realizować księża z ważną misją kanoniczną do organizacji i prowadzenia przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa, udzieloną przez biskupa radomskiego przy współpracy z osobami świeckimi, które także mają ważną misję kanoniczną do prowadzenia katechez przedmałżeńskich. - Nauki przedmałżeńskie powinny odbywać się metodą warsztatową, w grupach do 20 par narzeczonych, z uwzględnieniem możliwości lokalowych. Pomieszczenia te powinny być odpowiednio wyposażone, czyste, zimą ogrzewane. Nie należy organizować nauk dla większych grup narzeczonych, ponieważ uniemożliwia to pracę warsztatową - podkreśla bp Solarczyk.

Dodał, że nauki przedmałżeńskie w diecezji radomskiej mogą być organizowane jedynie według programów zatwierdzonych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Radomskiej. Zaleca się, żeby katechezy były prowadzone w różnym czasie, aby uniknąć pokrywania się terminów spotkań w różnych miejscach. Mogą one odbywać się o dowolnej porze roku.

Jeden z rozdziałów instrukcji dotyczy ślubu narzeczonych mieszkających za granicą. I tak, gdy narzeczeni mieszkają za granicą, ustalają datę ślubu w parafii, w której zamierzają zawrzeć związek małżeński. Obowiązkiem narzeczonych jest zgromadzenie potrzebnych dokumentów. Ponadto najpóźniej 6 miesięcy przed ślubem mają obowiązek zgłosić się do proboszcza parafii, na której terenie mieszkają za granicą, w celu przeprowadzenia rozmów kanonicznych i przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Aby ułatwić narzeczonym sprawne znajdowanie dogodnych miejsc i terminów nauk przedślubnych oraz spotkań w parafialnej poradni życia rodzinnego, została uruchomiona strona internetowa www.rodzina.diecezja.radom.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy