Robert Wiraszka, który jest lekarzem onkologiem oraz kawalerem Zakonu Maltańskiego i jednym z inicjatorów Bractwa Dobrej Śmierci, został tegorocznym laureatem Nagrody św. Kazimierza. Jest ona przyznawana od 2009 roku.
Nagroda została wręczona podczas gali, która odbyła się 3 marca w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. W programie był m.in. koncert Zespołu Muzyki Dawnej "Viatores".
Robert Wiraszka napisał 5 książek. Cykl otwiera "Szpital św. Kazimierza w Radomiu (1829-1968)". Następnie ukazały się "Dzieje stacjonarnej opieki medycznej w Radomiu 1792-1945" oraz "Słownik biograficzny lekarzy radomskich 1610-1945", zawierający ponad 530 nazwisk medyków, którzy pracowali w mieście. Czwartą książką jest "Opieka pielęgniarska i położnicza w Radomiu do 1945 roku", zaś ostatnia to "Kompendium dziejów aptekarstwa w Radomiu do 1945 roku".
- Totalnie jestem zaskoczony przyznaniem tej nagrody. Nie ukrywam, że historia radomskiej medycyny jest moim konikiem od ponad 20 lat. W tym czasie ukazało się na rynku wydawniczym 11 książek, z czego 7 dotyczyło historii medycyny radomskiej. Jestem zaskoczony dlatego, że tematy, którymi się zajmuję, są niszowe. Nagrodę dedykuję mojej żonie. Gdyby nie jej cierpliwość i wyrozumiałość, nie byłoby tego wszystkiego - mówił dr Wiraszka.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski gratulował laureatowi nagrody, pasji i determinacji w dążeniu do celu oraz dziękował za wszelkie działania na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i historii Radomia. - To coś wyjątkowo cennego. Jestem dumny, że w naszym mieście są ludzie, którzy robią coś wyjątkowego - powiedział prezydent Witkowski.
W tym roku do nagrody nominowani byli: prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz Robert Wiraszka.
Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii Radomia. Święty Kazimierz od 1983 r. jest patronem miasta.
Doktor Wiraszka jest onkologiem, kawalerem Zakonu Maltańskiego oraz jednym z inicjatorów Bractwa Dobrej Śmierci. Jest również członkiem Rady Fundacji Aniołów Miłosierdzia, regionalistą, redaktorem "Radomskiego Rocznika Lekarskiego" i autorem pięciu książek poświęconych dziejom radomskiej medycyny, szpitalnictwa i aptekarstwa (od lat najdawniejszych do końca II wojny światowej).
Przed wręczeniem nagrody odbył się Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który wygrała drużyna Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W poniedziałek 4 marca obchodzić będziemy doroczną uroczystość ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona diecezji i Radomia. Z tej racji Mszy św. o godz. 12 w bazylice mniejszej św. Kazimierza będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Ksiądz Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu, przypomniał, że biografowie świętego podkreślają jego umiłowanie modlitwy, ducha ascezy i pokuty oraz pobożność opartą na adoracji Chrystusa w Eucharystii i na zawierzeniu Maryi.
- Wiemy, jak bardzo te cechy religijności św. Kazimierza są aktualne w naszych czasach. Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie, pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - mówi ks. Wojtkun.
Święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 r. został w 1983 r. ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a 9 lat później - patronem diecezji radomskiej.
(obraz) |