W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 9 marca odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Służby Zdrowia.
Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyło hasło: "W zmieniającym się świecie... my niezmiennie w Kościele". - Jak w Wielkim Poście w naszych parafiach przeżywamy rekolekcje wielkopostne, korzystamy z sakramentu pokuty i pojednania, tak samo te wydarzenia chcemy przeżyć w naszej wspólnocie. Chcemy pochylić się nad naszym powołaniem w perspektywie słowa Bożego. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy nieraz tyle przykrych słów słyszymy o Kościele, ważne jest, żeby bronić Kościoła. Starożytni chrześcijanie nazywali Kościół Matką, czyli kimś niezwykle bliskim, matki się broni, chroni się ją - mówi ks. Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Konferencje wygłosił ks. Marek Adamczyk, rektor WSD. Ukazał w nich Kościół jako wspólnotę opartą na relacji z Panem Bogiem, ale też na relacjach międzyludzkich. - Tworzymy wspólnotę, w którą Bóg poprzez Ducha Świętego wpisał również zdolność do rozpoznawania prawdy, kim jest Pan Bóg, jak powinno wyglądać życie moralne. A nasze życie społeczne związane też z kulturą się zmienia, żyjemy w innym świecie, niż żyli nasi ojcowie i dziadkowie. To stwarza dodatkowe wyzwania dla wspólnoty Kościoła, jak powinniśmy się odnaleźć w takim świecie, który przedstawia nam coraz nowsze wyzwania - mówi ksiądz rektor.
Ks. Adamczyk wskazał też, w jaki sposób my, ludzie wierzący, powinniśmy odpowiadać na wyzwania czasu. - Chrześcijaństwo jest pewnym sposobem wypracowania postaw, które bronią nas przed skrajnym konsumeryzmem, przed tym, żebyśmy się stali niewolnikiem używania, nabywania, żebyśmy ograniczyli do bycia tylko konsumentami. Druga rzecz, żebyśmy się nie dali zwieść niepokojowi o przyszłość związanemu z życiem Kościoła, z zachowaniem przekazu wiary, zachowaniem nakazów moralnych - wyjaśnia.
Mszę św. w seminaryjnej kaplicy celebrowali ks. Marek Adamczyk, ks. Przemysław Wójcik i ks. Bogusław Dawidowicz, kapelan szpitala na Józefowie.
- Wielkopostny dzień skupienia, który odbywa się od wielu lat, jest dla nas, lekarzy, takim przystankiem, wyciszeniem się. Ks. Adamczyk w czasie konferencji mówił, że Kościół jest wspólnotą i my tę wspólnotę tworzymy i jej potrzebujemy. My również szukamy wspólnoty, czekamy na spotkania, które odbywają się dwa razy w roku, żeby wzmocnić się duchowo, dowiedzieć się, jak postępować z chorym, jak powinny wyglądać relacje między nami. Tego wszystkiego uczymy się właśnie tutaj, bo szkolenia medyczne nie dają nam takich kompetencji. Zapraszamy wszystkich lekarzy, którzy odczuwają potrzebę wspólnoty, żeby do nas przyszli i duchowo się wzmacniali - mówi Andrzej Niemirski, lekarz rodzinny z Warki, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddział "Ziemi Radomskiej"