Nowy numer 17/2024 Archiwum

Coraz bliżej kanonizacji ks. McGivneya

Rycerze Kolumba liczą na rychłą kanonizację swojego założyciela bł. ks. Michaela McGivneya. Najwyższy Kustosz Zakonu Andrzej Anasiak poinformował, że proces nabrał szybszego tempa, bowiem zgłoszone zostały kolejne cuda, które zostały dokonane za przyczyną ks. McGivneya.

Andrzej Anasiak jest radomianinem, a od 2021 roku jest przedstawicielem Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce, promując proces kanonizacyjny założyciela zakonu.

- Jesteśmy przekonani o tym, że siła, z jaką nasz założyciel bł. ks. McGivney wstawia się w różnych intencjach, które do niego zanosimy, w niedługim czasie przyniesie owoc w postaci kanonizacji. Wiemy o tym, że proces nabrał tempa. Zgłoszone zostały kolejne cuda za przyczyną naszego założyciela. Jestem przekonany, że w niedługim czasie będziemy się radować z tego, że zostanie ogłoszony świętym - powiedział Andrzej Anasiak, który w latach 2014-2017 pełnił urząd Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.

Jest on członkiem Rady 14004, działającej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. - Modlitwa o kanonizację naszego założyciela odbywa się regularnie. W pierwszy poniedziałek miesiąca celebrowana jest Msza święta w tej intencji, a dzień wcześniej wierni mogą składać intencje, które następnie są zanoszone do Boga w czasie nabożeństwa - opowiada Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba. 

Andrzej Anasiak jest pierwszym Polakiem i członkiem zakonu z Europy, który objął ten urząd w organizacji, którą w Stanach Zjednoczonych założył bł. ks. Michael McGivney. Przypomnijmy, że w 2020 roku odbyła się jego beatyfikacja.

Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. Pełnił posługę duszpasterską w kościele Najświętszej Maryi Panny w New Haven. W 1882 r. założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba. Ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu.

Zmarł w wieku 38 lat 14 sierpnia 1890 roku, zostawiając po sobie sześciotysięczną organizację Rycerzy. Dziś Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 2 mln członków. W Polsce są obecni od 2006 r. 

Proces beatyfikacyjny ks. McGivney’a rozpoczął się w 1996 r. 15 marca 2008 r. Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego zatwierdził papież Benedykt XVI. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy