Szkolenie dla osób zaangażowanych w promocję 46. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbyło się 16 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Zajęcia prowadzili: dr Monika Przybysz, medioznawca, specjalista ds. public relations, reklamy i marketingu medialnego, oraz Paweł Kudas, montażysta, operator i fotograf.
Dyrektor pielgrzymki ks. Krzysztof Bochniak powiedział, że szkolenie pomaga w promowaniu produktu medialnego, jakim jest pielgrzymka do duchowej stolicy Polski. - Cel jest jeden, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszych rekolekcjach w drodze, aby pokazać piękno młodego pielgrzymującego Kościoła. Mówimy o wspólnocie liczącej ponad 5 tys. osób. I właśnie takie szkolenie służy promocji tego dzieła. Chcemy przy okazji dotrzeć do młodych ludzi i młodych małżeństw - powiedział ks. K. Bochniak.
Dr M. Przybysz zachęcała uczestników szkolenia do obecności w sieci z kilku powodów. Po pierwsze, aby ukazywać piękny obraz Kościoła, aby ludzie, będący na zewnątrz, mogli towarzyszyć pątnikom, mogli być też pielgrzymami duchowymi. - Wszystko po to, abyśmy przebijali ten szklany sufit tych algorytmów w mediach społecznościowych, aby też dobre informacje przebijały się w sieci - wskazywała M. Przybysz.
Jej zdaniem, zainteresowanie medialne pielgrzymkami w naszym kraju jest duże. - Mamy kogoś, kto z naszej rodziny pielgrzymuje, pielgrzymował, bądź planuje to zrobić. Zresztą, to doświadczenie pielgrzymowania może być świetnym tematem pozytywnego mówienia o Kościele - zauważyła medioznawczyni i specjalistka ds. public relations.
W szkoleniu udział wzięli Alicja Miązek i Bartłomiej Spyra z grupy nr 18 z Kozienic. Nie ukrywają, że nie będzie to łatwe zadanie, aby na bieżąco relacjonować pielgrzymkę. - Ale właśnie po to jest szkolenie, abyśmy sobie ułatwili pracę. Do tej pory social media były dla mnie odległym zagadnieniem. Teraz jest inaczej - powiedziała A. Miązek. Podobnego zdania był też B. Spyra. - Warsztaty były owocne. Bez tej wiedzy trudno byłoby wziąć się za promocję ruchu pątniczego. To z pewnością nie lada wyzwanie. Dzisiaj weszliśmy na wyższy poziom w promocji i relacjonowaniu pielgrzymki. Najbardziej zaskoczyła mnie mnogość wszelkich informacji. Myślałem, że wystarczy zamieścić jeden czy dwa posty i po sprawie - powiedział uczestnik spotkania.
Relacjonowaniem pielgrzymki zajmuje się także Weronika Pawul z Drzewicy. - Trzeba być bardziej świadomym mediów społecznościowych. Nie da się ogarnąć wielu spraw na ostatnią chwilę. Trzeba zaplanować, wówczas będzie łatwiej nam mówić o pielgrzymce w sieci - przyznała W. Pawul.
Jedną z organizatorek szkolenia była Milena Sowa. - Przekonaliśmy się, że naszym Facebookiem czy Instagramem rządzą jednak algorytmy, że nie tylko zdjęcie jest ważne, ale także opis, czy nagłówek. Ważne są również emotikony. Jeśli mamy lajkować warto również używać serduszek - powiedziała M. Sowa.
W trakcie szkolenia zaprezentowano nową stronę pielgrzymki www.pielgrzymka.diecezja.radom.pl, na której znajdują się informacje o każdej grupie, przebieg trasy oraz rys historyczny, poradnik i regulamin pielgrzymki. Radomska pielgrzymka jest jedną z większych w Polsce. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej ponad 5,2 tys. osób idących w 37 grupach parafialnych.