Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

Raz do roku skauci z diecezji radomskiej spotykają się na wspólnej modlitwie w intencji ruchu. Tego dnia towarzyszą im również rodzice oraz duszpasterze jednostek.

W tym roku skauci 23 marca pielgrzymowali do Kozienic. Na pielgrzymi szlak wyruszyli pod hasłem: "Krzyż świadectwem miłości i jedności". W trakcie przemarszu do parafii pw. Świętego Krzyża wilczki, harcerki, harcerze, szefowie, rodzice i duszpasterze, blisko 500 osób, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. - Cieszymy się z rozwoju naszego skautowego środowiska. To bardzo budujące towarzyszyć tak wielu ambitnym młodym ludziom, którzy pragną brać życie na serio i nie wstydzą się wiary - mówi ks. Marcin Gregiel, duszpasterz diecezjalny Skautów Europy.

Po nabożeństwie harcerze gotowali obiady na ogniu, a po posiłku udali się na Mszę św., której przewodniczył ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wydarzenie zwieńczył Apel środowiska, na którym odśpiewano hymn harcerski

- Takie Spotkania jak Dzień Modlitw za FSE dają nam możliwość zbliżenia się do siebie jako wspólnoty skautowej, zobaczenia, że jest nas dużo. W tym roku pielgrzymowało prawie 500 osób. To wspólnota ideałów harcerskich. To wspólnota modlitwy - mówi Paulina Jurkowska, hufcowa 2. Hufca Radomskiego.

- W trakcie wspólnego przemarszu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej. Rozważania Męki Pańskiej to chwila refleksji pozwalająca lepiej przygotować się na nadchodzące misterium paschalne - przyznaje Jakub Stachurski, hufcowy 1. Hufca Radomskiego.

Antoni Biel, drużynowy 3. i 9. Drużyny Radomskiej, podkreśla, że skauting wspiera rodziców w wychowaniu. - Ogromnie cieszy fakt, że w tym dniu towarzyszyli nam rodzice. Wspólna pielgrzymka pozwala zbliżyć się do siebie i zrozumieć swoje potrzeby, by lepiej realizować misję dążenia do świętości - mówi Antoni.

Dzień Modlitw zawsze jest dla niesamowitym wydarzeniem dla Emilki Zwierzyńskiej, młodej przewodniczki. - Za każdym razem zadziwiam się, jak wielka i zgrana jest nasza rodzina skautowa. Obecność najmłodszych, kilkuletnich wilczków, młodych, pełnych energii harcerzy i harcerek, odpowiedzialnych szefów oraz przede wszystkim zaangażowanych rodziców, jest niezwykle budująca i motywująca. Wspólna modlitwa, posiłek i kończący całe wydarzenie apel, jednoczą nas wszystkich i uświadamia, jakie możliwości rozwoju duchowego, ale i międzyludzkiego daje nam skauting - powiedziała Emilka.

Mszy św. przewodniczył ks. Marek Adamczyk.   Mszy św. przewodniczył ks. Marek Adamczyk.
Antoni Biel
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy