Nowy numer 15/2024 Archiwum

Niebawem odzyskają dawny blask

Prawie 1,8 mln zł otrzymały parafie w diecezji radomskiej na remont obiektów sakralnych. Pieniądze przekazał Sejmik Województwa Mazowieckiego. Między innymi 140 tys. zł otrzymali radomscy bernardyni na kontynuację prac konserwatorskich w obrębie szczytu północnego kaplicy św. Anny.

Na dotacje mogły liczyć obiekty wpisane do rejestru zabytków, położone na terenie województwa mazowieckiego. W ramach programu przyznano wsparcie 140 podmiotom w łącznej kwocie 13,8 mln zł. Wpłynęło 231 wniosków, z których wymogów formalnych nie spełniło 51. Pozostałe 180 wniosków podlegało ocenie merytorycznej. Parafie w diecezji radomskiej otrzymały prawie 1,8 mln zł.

Na remont elewacji kościoła św. Wawrzyńca we Wrzosie przyznano 110 tys. zł, na konserwację polichromii Kazimierza Alchimowicza w kościele Narodzenia NMP w Starej Błotnicy - 60 tys. zł, na remont kościoła Przemienia Pańskiego w Kazanowie - 115 tys. zł, na prace remontowo-konserwatorskie pokrycia dachowego nawy głównej wraz z remontem więźby i jej zabezpieczeniem w kościele św. Idziego w Suchej - 100 tys. zł, na renowację drewnianej ambony kościoła ewangelicko-augsburskiego w Radomiu - 30 tys. zł.

Z kolei na kompleksową konserwację i restaurację renesansowego ołtarza w kaplicy Kochanowskich z kościoła św. Jana Chrzciciela w Radomiu przeznaczono 70 tys. zł, a na konserwację ambony z kościoła św. Wawrzyńca w Sieciechowie - 50 tys. zł.

Środki na prace konserwacyjne przeznaczono również na obiekty sakralne: w Chlewiskach, Wolanowie, Opactwie, Stromcu, Jedlińsku, Szydłowcu, Bukównie, Mniszku, Skrzyńsku, Kozienicach, Siennie, Rzeczniowie, Pawłowicach i Solcu nad Wisłą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy