W wielu kościołach diecezji radomskiej trwają prace remontowo-renowacyjne. Przyjrzeliśmy się pracom w Sieciechowie, Rzeczniowie czy Iłży.
W wyniku usuwania wielokrotnych przemalowywań odkrywane jest zapomniane piękno, które do tej pory było zasłonięte przed oczami wiernych. Nie tylko bowiem ratowane są niszczejące elementy, ale też przywracana jest oryginalna estetyka remontowanych świątyń.
Proboszczem w Sieciechowie jest ks. Tomasz Kośla. Parafia nie jest duża, bo liczy zaledwie 474 osoby. Dla garstki wiernych podjęcie jakichkolwiek prac konserwatorskich jest nie lada wyzwaniem. Prac do wykonania było i jest nadal sporo. Na uwagę zasługują dwa boczne ołtarze z 1770 roku, które były w bardzo złym stanie technicznym.
– Widać, że ołtarze są doskonale wkomponowane w strukturę całej świątyni. Wcześniej były w kolorze kości słoniowej. Od 1770 roku do dzisiaj, ołtarze były siedmiokrotnie przemalowywane. Obecnie możemy podziwiać ołtarze w kolorze turkusowym. To oryginalny wygląd. Odnowiliśmy również barkowe figury aniołów ze złotymi zdobieniami. Zostały one wykonane z drewna, ale imitują kamień charakterystyczny dla baroku – opowiada sieciechowski proboszcz.
Pod wrażeniem realizowanych prac jest ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków. Cieszy go szczególnie przywrócenie pierwotnej kolorystyki obu bocznych ołtarzy. Konserwatorom udało się odzyskać pierwotny turkusowy kolor. – Efekt jest przepiękny. Teraz przed nami prace związane ze wspomnianą amboną – podkreślił ks. M. Krawczyk.
___________________________
Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Radomskiego" nr 14 na 7 kwietnia.