Oficjalne rozpoczęcie finału XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej odbyło się w auli św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Olimpiada Teologii Katolickiej jest organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ze środków przeznaczonych na organizację olimpiad, oraz we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego KEP. Jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. W tym roku w zmaganiach na szczeblu szkolnym i diecezjalnym uczestniczyło 8 tys. osób z ponad 700 szkół z całej Polski. Finał olimpiady każdego roku odbywa się w innej diecezji. W tym roku za przygotowanie testów i przeprowadzenie III etapu, ogólnopolskiego, odpowiada diecezja radomska. W zmaganiach finałowych w Radomiu bierze udział 121 uczniów szkół ponadpodstawowych ze wszystkich diecezji, towarzyszy im 80 opiekunów.
W oficjalnym rozpoczęciu finału OTK udział wzięli m.in. bp Marek Solarczyk, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, przewodniczący komitetu głównego OTK, ks. dr Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu, ks. Rafał Widuliński, dyrektor ekonomiczny WSD, ks. dr Jarosław Zieliński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej i pełnomocnik komitetu głównego OTK, ks. Mariusz Chamerski, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.
- Temat tegorocznej olimpiady "Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła" został wybrany przez diecezję radomską. Radom jest miastem św. Kazimierza, który jako królewicz zarządzał stąd Polską, więc zasady społeczne były istotne w jego życiu. Warto przypomnieć jedno zdanie z encykliki Redemptor hominis św. Jana Pawła II, że drogą Kościoła jest człowiek i te zasady społeczne są bardzo istotne. One wynikają z tego, że Syn Boży stał się człowiekiem, że nas odkupił, że wzywa nas do zbawienia i dlatego nie jest to tylko pytanie was jako uczestników z przygotowywania się z zakresu socjologii, politologii, bardzo ważnych nauk, ale to wszystko musi być połączone z teologią i z naszym wyznaniem wiary. Wiara nie jest sprawą prywatną, wiara jest sprawą, która wiąże się ze zbawieniem całego świata - mówił ks. prof. Tomasik.
W czasie spotkania odbyła się prezentacja uczestników finałowych zmagań. Został wyświetlony film przybliżający historię Radomia. Na zakończenie bp Marek udzielił zgromadzonym w auli błogosławieństwa. - Cieszę się, że tu jesteście. Życzę, żeby finał olimpiady przyniósł wam ubogacenie życia - mówił bp Solarczyk.
Uczestnicy i ich opiekunowie będą w Radomiu 3 dni. W tym czasie opiekować się nimi będzie około 30 wolontariuszy.
Aleksandra Piekielnik pochodzi z Żarnowa, jest stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Zdecydowałam się tutaj przyjechać, bo bardzo lubię pomagać. To jest bardzo duże wydarzenie na dużą skalę i potrzebna jest pomoc, ale to też jest integracja i poznawanie nowych osób, tak naprawdę z całej Polski. Będziemy im pomagać. Liczę na to, że nawiążę nowe znajomości i może jakieś przyjaźnie na lata - przyznaje Aleksandra.
Gabriela Kustra z Pionek należy do Ruchu Światło-Życie. - Zdecydowałam się zostać wolontariuszką, żeby wesprzeć organizatorów w oprowadzaniu, wydawaniu posiłków, żeby być przy uczestnikach i wspierać ich. Mam nadzieję, że uda mi się poznać nowe osoby. W piątek będę im towarzyszyć podczas zwiedzania Radomia - mówi Gabriela.