Drugiego dnia pobytu w Radomiu finaliści OTK rozwiązywali test. Potem zwiedzili Muzeum Wsi Radomskiej i centrum miasta.
Pierwszy etap finału Olimpiady Teologii Katolickiej - pisemny - odbył się w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego. Potem młodzież i ich opiekunowie udali się do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie uczestniczyli w otwarciu wystawy plenerowej "Widzenie świata Tomasza Sikory" i zwiedzili skansen.
- Zaprosiliśmy do nas młodzież, która bierze udział w olimpiadzie. U nas zobaczą, jak kiedyś żyli mieszkańcy wsi. Przygotowaliśmy dla nich grę terenową. Może kiedyś do nas wrócą. Zapraszam serdecznie. Dziękuję ks. Jarosławowi Zielińskiemu, że wybrał nasze muzeum, żeby młodzież zobaczyła tę radomską perełkę - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Po obiedzie w radomskim skansenie młodzi i ich opiekunowie wybrali się do centrum Radomia. - Dziś był szczególny dzień, kiedy finaliści w godzinach porannych zmierzyli się z częścią pisemną. Później, żeby odpoczęli od emocji, zaprosiliśmy młodzież z opiekunami do zwiedzenia tego, co mamy pięknego w naszym mieście. Zaczęliśmy od Muzeum Wsi Radomskiej. Po obiedzie odwiedziliśmy trzy cenne miejsca: kościół bernardynów, Muzeum Historii Radomia i kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Dla nich to był czas wytchnienia, kiedy już trochę emocji opadło, ale gdzieś w sercu jest trochę trwogi, bo jutro przed nimi część ustna - mówi ks. Mariusz Chamerski, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.
W kościele farnym o historii Radomia opowiadał Łukasz Zaborowski. Ksiądz prałat Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza, przekazał młodym słodkie wypieki - klucze św. Kazimierza - i opowiedział związaną z nimi legendę.
Mszy św. przewodniczył ks. prof. Piotr Tomasik. Homilię wygłosił ks. Zieliński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej. Przypomniał w niej słowa błogosławionego młodego Włocha. - Błogosławiony Carlo Acutis powiedział, że wielu z jego rówieśników jest jak fotokopie, chcą naśladować kogoś, kim nie są. Jednak powinni sobie zdać sprawę, że są niesamowitymi oryginałami. Jesteśmy jedyni, niepowtarzalni, dlatego bądźmy oryginalni, a to daje tylko Chrystus. Wtedy będziemy twórczy, kreatywni, będziemy mieli pokój w sercu, bo jeżeli Bóg z nami, to któż przeciwko nam - mówił w homilii.
O 20.00 w Wyższym Seminarium Duchownym z koncertem wystąpili młodzi z radomskiej szkoły muzycznej i z diakoni muzycznej Ruchu Światło-Życie pod kierunkiem ks. Sebastiana Osińskiego.
Eucharystii przewodniczył ks. prof. Piotr Tomasik. Marta Deka /Foto Gość