Już 1 maja w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się trzecia edycja imprezy plenerowej "Koń w tradycji polskiej".
Jest to plenerowe wydarzenie, które ma na celu popularyzację wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze.
Głównym bohaterem trzeciej edycji imprezy będzie koń w służbie wojskowej. Zaprezentowane zostaną różne formacje jazdy polskiej od legendarnej husarii po kawalerię XX wieku, a także zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej. Główną atrakcją będą pokazy husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza.
Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką, warsztaty i pokazy rzemieślnicze oraz jazda na kucyku. Swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi, a koła gospodyń wiejskich przygotują tradycyjne posiłki.
W remizie strażackiej dla dzieci przygotowane będzie kino oraz strażackie atelier fotograficzne. Dorośli i dzieci będą mogli zrobić zdjęcia w historycznych mundurach i oporządzeniu strażackim na tle zabytkowego wozu straży ogniowej.
Program:
12.00 - otwarcie wydarzenia, prezentacja koni (przejazd uczestników z polany pod wiatrakiem drogą obok zagrody z Kłonówka do centrum wsi),
12.30 - pokaz koni zimnokrwistych (polana pod wiatrakiem),
13.00-14.30 - pokazy historyczne (polana pod wiatrakiem),
14.30-15.00 - zawody kawaleryjskie, dekoracja uczestników (polana pod wiatrakiem),
15.30-16.00 - pokaz husarii (prezentacja połączona z gawędą o historii jazdy polskiej od XVI do XVIII w.),
16.15-16.45 - potyczka kawalerii polskiej z bolszewikami (epizod z 1939 roku),
17.00 - pokaz husarii zamykający imprezę.
Imprezie będą towarzyszyć: plenery fotograficzne z udziałem jeźdźców, strażacka fotobudka i kino dla najmłodszych w remizie, przejażdżki bryczkami i na kucyku, warsztaty plecenia koników ze słomy oraz warsztaty plastyczne.