Nowy numer 20/2024 Archiwum

Mazowieccy terytorialsi obchodzą dziś Dzień Dumy z Munduru

Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą dziś Dzień Dumy z Munduru. Terytorialsi z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli mundury do pracy, do szkoły i na uczelnie.

Dzień Dumy z Munduru obchodzony jest po raz pierwszy, a jego cel to uhonorowanie i promowanie służby wojskowej w społeczeństwie. Z przywileju skorzystali żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - w umundurowaniu wykonują dziś swoje obowiązki w szkołach, urzędach i zakładach pracy. 10 maja został ustanowiony dniem mundurowego święta za zgodą Ministra Obrony Narodowej przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.

- To spełnienie postulatów żołnierzy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, którzy są dumni z faktu, że służą w naszej formacji i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy, wśród swoich znajomych w umundurowaniu. Chcemy też pokazać w ten sposób naszą terytorialność, naszą obecność wśród lokalnych społeczności. Chcemy także zaakcentować obecność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w środowisku cywilnym - bo chociaż tego nie manifestujemy, to przecież jesteśmy w tym środowisku na co dzień, przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej, a żołnierze, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, na co dzień wykonują swoją pracę. Służą minimum dwa dni w miesiącu i to w weekend. W Dniu Dumy z Munduru pokazujemy, że żołnierze są wśród nas - mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Szeregowy Piotr z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, który zawodowo jest fotografem, z dumą założył mundur do pracy. Dzięki temu mógł zaprezentować się jako żołnierz, a przy okazji porozmawiać z bliskimi, znajomymi, współpracownikami na temat służby wojskowej i jej wpływu na życie codzienne.

- Przyszedłem do pracy w mundurze, bo chciałem pokazać, że jestem z niego dumny, a także zachęcić wszystkich niezdecydowanych do wstąpienia w nasze szeregi. Klienci są zaciekawieni, reagują uśmiechem, to naprawdę miłe - mówi żołnierz. 

6. Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej liczy obecnie około 2200 żołnierzy, a w całej Polsce służy 40 tys. terytorialsów, z czego ponad 20 proc. stanowią kobiety. Każdy, kto chciałby dołączyć do formacji, może skontaktować się z brygadowym rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy