Nowy numer 20/2024 Archiwum

350 lat temu do Studzianny przybyli księża filipini

Trwają przygotowania do obchodów związanych z 350. rocznicą obecności Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Centralne uroczystości odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Tego dnia wierni będą również wspominali 50. rocznicę nadania miejscowej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Mszy świętej o 11.30 będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Kustosz sanktuarium ks. Jerzy Cedrowski liczy, że obchody jeszcze bardziej ożywią kult Matki Bożej Świętorodzinnej w cudownym wizerunku. - Będziemy również modlić się o orędownictwo Matki Bożej nad naszymi rodzinami - powiedział ks. Cedrowski. W obchodach udział wezmą wszyscy przełożeni domów filipińskich w Polsce oraz domu generalnego w Rzymie.

Dzieje księży filipinów w Studziannie zaczynają się w XVII wieku. Wówczas odnotowano wzrastający ruch pielgrzymkowy do cudownego obrazu Matki Bożej. Pilna była potrzeba zapewnienia temu miejscu stałych kustoszy. Dlatego też bp Jan Zbąski sprowadził z Gostynia na ziemi wielkopolskiej do Studzianny duszpasterzy z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri, którzy rozpoczęli budowę większego kościoła murowanego.

Dzieje miejscowego sanktuarium związane są z łaskami słynącym obrazem Świętej Rodziny z Nazaretu. Obraz namalowany przez anonimowego artystę, a koronowany w 1968 roku, znajduje się obecnie w głównym ołtarzu bazyliki. Wizerunek maryjny został koronowany w 1968 roku przez kard. Karola Wojtyłę, kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Piotra Gołębiowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy