Nowy numer 20/2024 Archiwum

Kolejny nabór do 6MBOT

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej świętuje 13 maja 123. rocznicę urodzin swojego patrona - rtm. Witolda Pileckiego. Rocznica zbiegła się w czasie z rozpoczęciem kolejnego szkolenia podstawowego w formie weekendowej. Przystąpiło do niego ponad 30 ochotników.

Postać rtm. Witolda Pileckiego to wzór dla terytorialsów 6. Mazowieckiej Brygady OT. Niezłomny żołnierz jest patronem jednostki od sześciu lat. Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Jako żołnierz polskiego podziemia na ochotnika trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by budować tam ruch oporu. Gdy Gestapo planowało rozbicie obozowej konspiracji, dokonał brawurowej ucieczki. Po wojnie Witold Pilecki wpadł w ręce komunistycznej bezpieki i stał się ofiarą sądowego mordu. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy w maju 1948 roku. 

Patriotyzm i obywatelską postawę rtm. Witolda Pileckiego z dumą hołdują żołnierze 6MBOT. W weekend poprzedzający rocznicę jego urodzin rozpoczęło się kolejne szkolenie podstawowe w formie sobotnio-niedzielnej. Zgłosiło się ponad 30 ochotników, którzy przez osiem kolejnych weekendów będą zgłębiać tajniki wojskowego rzemiosła, nauczą się obsługi broni i zasad medycyny pola walki. Przyszli żołnierze dowiedzą się też, jak reagować w przypadku różnego rodzaju kryzysów i zagrożeń. Finałem szkolenia będzie "pętla taktyczna", której ukończenie z wynikiem pozytywnym pozwoli rekrutom złożyć przysięgę wojskową. 

 - Jestem zbudowany tym, że wciąż nie brakuje kandydatów do służby w szeregach 6. Mazowieckiej Brygady, a majowe wcielenie odbyło się w tak ważnym dla nas czasie - gdy obchodzimy rocznicę urodzin naszego patrona. Rotmistrz Pilecki jest wzorem odwagi i najwyższego umiłowania ojczyzny. Wierzę, że jego patriotyzm, historia i doświadczenia będą inspirować nowych terytorialsów do wiernej służby Polsce i Polakom - mówi pułkownik Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Weekendowe szkolenie podstawowe potrwa do 14 lipca. Kolejny nabór - tym razem na szkolenie podstawowe w trybie ciągłym - ruszy 29 czerwca. Będzie prowadzony w ramach projektu "Wakacje z WOT". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy