Orędowniczka w sytuacjach po ludzku niemożliwych

W liturgiczne wspomnienie św. Rity, 22 maja, w kościele w Nieświniu koło Końskich o 18.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo z odczytaniem złożonych intencji.

Rita urodziła się w miejscowości Cascia, w centralnych Włoszech. Była żoną i matką, a później zakonnicą i pewnie dlatego tak dobrze rozumie ludzkie troski oraz kłopoty. Od kilku stuleci jest jedną z najpopularniejszych świętych. Na swoją pozycję zapracowała skutecznością i to w problemach, które z ludzkiego punktu widzenia wydają się niemożliwe do rozwiązania.

Została augustiańską mniszką po śmierci męża i synów. Za murami klasztoru spędziła 40 lat. Zmarła 22 maja 1457 roku. Święta Rita to niezwykła patronka, której kult od wieków jest wciąż żywy. Również w diecezji radomskiej rośnie on z roku na rok.

Od 24 grudnia 2023 roku jest obecna w relikwiach w kościele parafialnym w Nieświniu. Wprowadził je do świątyni bp Piotr Turzyński. Na nabożeństwa zjeżdżają ludzie z różnych stron diecezji radomskiej oraz Polski, czego dowodem są prośby składane każdego miesiąca. Nie brakuje też róż, z którymi przychodzą wierni, by prosić: "Rito, o wspomóż, tak bardzo Cię proszę, usuń ten ból, co w sercu swoim noszę… i naucz nas kochać, ufać jak ty…".

W środę 22 maja, we wspomnienie św. Rity w kościele w Nieświniu koło Końskich o18.00 będzie sprawowana Msza św. i nabożeństwo z odczytaniem złożonych intencji, możliwością sakramentu pokuty i pojednania i błogosławieństwem relikwiami. Nie zabraknie tradycyjnego poświęcenia róż, które przypomina o pewnym wydarzeniu z życia św. Rity. W styczniu 1457 roku, kiedy leżała ona chora w swojej zakonnej celi, prosiła swoją kuzynkę, aby przyniosła jej różę z rodzinnej ziemi. Tradycja potwierdza, że Bóg wysłuchał to pragnienie i kuzynka Rity mogła zerwać dla niej różę, która zakwitła w śniegu. Rita w cudowny sposób otrzymała różę na pocieszenie za 15 lat noszenia stygmatu ciernia. Poświęcone róże symbolizują modlitwę o nadzieję, siłę, zdrowie, radość i pokój w naśladowaniu cnót św. Rity.

- 22 maja szczególnie pamiętajmy, by podziękować św. Ricie. Mocno się napracowała, prosząc za nami. To święta na każdy czas i w każdym strapieniu. Przy kościele tworzymy Ogród Świętej Rity z różami, modlitewnikami oraz pamiątkami. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo - zaprasza proboszcz ks. Stanisław Nowak. 

Orędowniczka w sytuacjach po ludzku niemożliwych   Poświęcone róże symbolizują modlitwę o nadzieję, siłę, zdrowie, radość i pokój w naśladowaniu cnót św. Rity. Archiwum parafii
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..