Doktor Maria Cygan otrzymała Nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Uroczystość odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Mszy Świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk.
Doktor Cygan, odbierając nagrodę z rąk bp. Marka Solarczyka, podziękowała Bogu za wszystkich zebranych w kościele, za obecność jej rodziców, rodzeństwa oraz za łaskę posługiwania chorym. – Dzięki wolontariuszom możemy zanosić Boga do potrzebujących i cierpiących. Dlatego dzisiaj zapraszam was wszystkich, a szczególnie młodzież, do tej pięknej posługi – zachęciła laureatka.
Kapituła nagrody doceniła zaangażowanie laureatki w pomoc potrzebującym, realizowaną w ramach działalności radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów.
– Jako lekarz w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu dr Cygan znana jest z wielkiego zaangażowania i poświęcenia. Pacjenci i wolontariusze hospicyjni cenią ją za bardzo ofiarną i pełną miłości pracę. Powszechna jest opinia, że pani doktor swoją posługę wykonuje z sercem i oddaniem i dlatego często już sama jej obecność oraz towarzyszenie chorym dobrze wpływa na podopiecznych oraz ich najbliższych – uzasadnił przyznanie nagrody ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii farnej i przewodniczący kapituły nagrody.
Nagrodę stanowi statuetka przedstawiająca postać wybitnej radomianki. Autorem projektu jest Jan Brzuszek, zaś autorem rzeźby Marek Szczepanik.
Wcześniej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Solarczyk. Mówił, że Wanda Malczewska była szczególnym znakiem przemawiającym do współczesnego człowieka. – Modliła się w tym kościele, odkrywała i przeżywała sakramenty, które otrzymała i w których trwała. Była mistyczką. Dzisiaj stajemy i mówimy: wierzę, że Bóg jest w moim życiu – mówił biskup radomski.
Dr Maria Cygan od 2003 roku jest lekarką wolontariuszką w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Urodziła się Myślenicach. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej. Po studiach pracowała w Szpitalu Praskim w Warszawie. W 1998 r. uzyskała I stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych, w 2002 r. II stopień, a w 2003 r. specjalizację z medycyny paliatywnej. Pracę jako wolontariuszka rozpoczęła w 1994 r. w Hospicjum Księży Marianów w Warszawie. W latach 1998–2003 pracowała hospicjum stacjonarnym i domowym Świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie, w którym zaangażowany był wówczas ks. Marek Kujawski.
Po przyjeździe do Radomia dr Cygan współtworzyła grupę medyczną powstającego hospicjum domowego, zajmującego się pacjentami onkologicznymi, w stanie uznawanym jako nieuleczalny. W opiekę nad chorymi w ich domach zaangażowany jest wielodyscyplinarny zespół hospicyjny, w skład którego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, duszpasterz, psycholog.