500 lat modrzewiowej świątyni

Od 6 lat proboszczem w Skotnikach nad Pilicą jest ks. Piotr Popis, były maratończyk, piłkarz i misjonarz w Zambii.

Modrzewiowy kościół z XVI w. w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach nad Pilicą to prawdziwa perła wśród zabytków sakralnych w województwie łódzkim. To także prawdziwa duma nie tylko parafian ale i Samorządu Województwa Łódzkiego, który od kilku lat regularnie wspiera prace konserwatorskie.

Budowa kościoła zakończyła się w 1528 roku, a to oznacza, że potrzebuje nieustannych prac remontowo-konserwatorskich. Samorząd pomógł ostatnio odnowić ołtarz główny, dzwonnicę, ołtarz boczny oraz rokokową ambonę. Przekazał 150 tys. złotych na renowację ołtarza w kaplicy z krucyfiksem. W planach jest konserwacja chóru, prospektu organowego oraz samego instrumentu. W 2027 roku parafia rozpocznie świętowanie 500. rocznicy budowy kościoła. Datę rozpoczęcia obchodów, które potrwają rok, wyznaczono na 8 grudnia. 

Ks. Popis ukończył podyplomowe studia konserwatorskie w Toruniu. Jego hobby to różne prace w drewnie. – Wiele rzeczy wykonałem osobiście, będąc na misjach w Zambii m.in. ławki do prezbiterium, ołtarz, czy ambonę. Wiele innych drobnych rzeczy wykonuję również na potrzeby naszego kościoła parafialnego – opowiada kapłan. 

Pasje kapłana nie przeszkadzają mu w trosce o duszpasterstwo parafialne. Uczy dzieci w szkole, ma liczną ekipę ministrantów i scholę. W niedzielę i w święta maryjne odprawia nabożeństwa przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach. 
______________________________
Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Radomskiego" nr 21 na 26 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..