Ponad 7 tys. członków liczy Federacja Skautingu Europejskiego w Polsce. Poinformował o tym Jakub Rożek, ustępujący przewodniczący stowarzyszenia.
W dniach 17-19 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbywa się spotkanie Rady Naczelnej, która powoła Zarząd Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego. J. Rożek powiedział, że mijająca 6-letnia kadencja była dla niego niesamowitą przygodą. - Nie narzekamy na brak harcerzy. Rozwijamy się każdego roku. Dla przykładu powiem, że w 2021 roku było nas 5,5 tys. członków, a obecnie ponad 7 tys. To świadczy o tym, że coraz więcej młodych osób garnie się do naszej organizacji. To także pokazuje, że mamy w Polsce wartościową młodzież wbrew temu, co możemy przeczytać w niektórych serwisach - powiedział J. Rożek.
Podobnego zdania jest również ks. Mariusz Sobkowiak, krajowy duszpasterz Skautów Europy. Duszpasterz przekonuje, że siłą organizacji jest młodzież, której rodzice są świadomi tego, że wychowanie to trud, że ten proces to praca, którą trzeba wykonać. - Cieszę się bardzo, że mamy coraz więcej takich rodziców, którzy posyłają dzieci do naszej organizacji. Oni doskonale wiedzą, że ich dzieci otrzymają u nas odpowiednią formację, zbudowaną na wartościach chrześcijańskich. Dlatego rośniemy w siłę. Jednak nie liczby są tu najważniejsze, bo za każdą z nich jest człowiek - podkreślił ks. Sobkowiak.
Przez ostatnie 6 lat naczelniczką harcerek Skautingu Europejskiego była Joanna Laskowska. - To był piękny czas. Skauting to wspaniałe narzędzie do wychowywania młodego pokolenia. Ja kierowałam ruchem żeńskim. Jest nas obecnie 3,5 tys. w Polsce. Jesteśmy trzecią „siłą” Federacji Skautingu Europejskiego, po Francuzach i Włochach. Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, w którym panuje zasada wychowywanie młodych przez młodych, bo to oni przyciągają swoich rówieśników do nas - powiedziała J. Laskowska.
Od 12 lat w Skautingu Europejskim jest Marta Jankowska. - To wspaniałe miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą spełniać swoje pasje, gdzie znajdują swoją przestrzeń przygody i zabawy. Sercem skautingu są trwałe wartości. Mamy własny system wartości, którego nie chcemy zmieniać - zauważyła M. Jankowska.
Skauci Europy to trzecia co do wielkości organizacja harcerska w Polsce. Poprzez swoją działalność chce wspierać wychowanie w rodzinie. Organizacja pomaga dzieciom stać się odpowiedzialnymi i szczęśliwymi obywatelami oraz chrześcijanami, otwartymi na Boga i innych ludzi, spójnymi w swoich myślach, słowach i działaniach; dorosłymi, na których można polegać. Metoda skautowa praktykowana przez Skautów Europy opiera się na pedagogice Roberta Baden-Powella, wzbogaconej przez ojca Jacquesa Sevina (Francja), Jeana Corbisiera (Belgia) oraz hrabię Maria di Carpegna'ę (Włochy) w latach 20. XX wieku. Ma na celu rozwój dzieci i nastolatków poprzez grę i przygodę w otoczeniu przyrody oraz przyjęcie odpowiedzialności w grupie.