Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

- Opiekunowie osób niepełnosprawnych są sercem Boga - mówił bp Marek Solarczyk, który celebrował 24 maja Mszę św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Tego dnia odbył się Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Po liturgii zostały wręczone dyplomy "Człowieka o godnym sercu".

W trakcie liturgii bp M. Solarczyk mówił m.in. o wielkiej miłości, jaką opiekunowie otaczają osoby niepełnosprawne. Dziękował także za to, że są sercem Boga. – To jest wyjątkowy znak i potwierdzenie miłości, tej troski i tego oddania. Matka Boża jest wyjątkową Opiekunką i Orędowniczką każdego z was, w tym, co jest znakiem waszego poświęcenia. Zwyciężajcie miłością, aby w ten sposób objawić ludziom samego Boga. Dzisiaj dziękujemy, że jesteście sercem Boga – mówił biskup radomski.

Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych został zorganizowany w Opocznie po raz trzeci. Przypomniał o tym starosta Marcin Baranowski. Powiedział, że niepełnosprawni w sposób wyjątkowy zapisują się w naszych sercach. – Dlatego ten dzień ma na celu propagowanie równości, aktywnego uczestnictwa wszystkich mieszkańców w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Ponadto jesteśmy dumni, że ten dzień jest organizowany dla wszystkich podopiecznych z różnych organizacji, domów seniora, czy warsztatów terapii zajęciowej. Pokazujemy skalę potrzeb, aby otaczać ich troską – podkreślił starosta Baranowski.

Współorganizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Radomskiej. - Chcemy podziękować tym wszystkim, którzy opiekują się niepełnosprawnymi. Te osoby mają swoją godność. Uczą nas szacunku do siebie nawzajem. Cieszę się, trzeci raz ten dzień obchodzimy w Opocznie. Mam zapewnienie władz starostwa, że kolejne dni odbędą się również w roku przyszłym – poinformował ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas. 

W trakcie obchodów wręczono tytuły „Człowieka o dobrym sercu”. Wyróżnienia są kierowane do tych, którzy w sposób szczególny wspierają osoby niepełnosprawne. W tym roku tytuł odebrała m.in. Sylwia Kapusta, która już od kilkunastu lat pracuje jako pedagog i terapeuta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie. – Jest to bardzo wzruszająca chwila w moim życiu, szczególnie zawodowym. Będę starała się jeszcze więcej wspierać osoby niepełnosprawne. Nie jestem godna tego tytułu, bo wiem, że wielu ludzi pracuje na rzecz tych osób. Najważniejsze, abyśmy uśmiechali się do siebie każdego dnia – powiedziała S. Kapusta. 

Z kościoła uczestnicy obchodów przeszli w barwnym korowodzie do pobliskiego Zespołu Szkół Powiatowych, gdzie miało miejsce spotkanie integracyjne. W wydarzeniu jak co roku wzięły udział osoby z różnych stron diecezji. Po spotkaniu  i posiłku uczestnicy obchodów mieli również czas na wspólną zabawę. Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych medialnie wsparło Radio Plus Radom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..