- Chcemy wyjść z Chrystusem na ulice naszego miasta i zawierzać tych, którzy są razem z nami w życiu, różnych wyzwaniach i doświadczeniach - mówił bp Marek Solarczyk w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Radomiu główna procesja Bożego Ciała przeszła z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny do kościoła farnego.
Pasterz Kościoła radomskiego mówił dalej w homilii, że tam, gdzie jest wspólnota życia i wiary, którą wypełnia miłość, będzie życie. - I my chcemy to dzisiaj przyjąć, potwierdzić i zanieść dalej! - powiedział kaznodzieja.
Bp Solarczyk zachęcał, abyśmy trwali przy Chrystusie. - Szukajmy w głębi naszych dusz i prośmy Boga, aby w naszych sercach była czystość, żebyśmy potrafili stanąć po raz kolejny i powiedzieć: nie rozumiem, nie potrafię, ale wierzę, że jesteś. Niech to będzie nasze doświadczenie, nasza nadzieja i niech to wypełni się w słowach: „Oni zaś poszli i głosili Dobrą Nowinę, a Bóg współdziałał z nimi i potwierdzał ich dzieła cudami i znakami”. My też wyjdziemy z tą prawdą, dzisiaj w sposób szczególny, aby pójść z Jezusem w Eucharystii przez ulice naszego miasta. Niech to będzie świadectwo, że my idziemy i inni też mogą iść. Wierzmy, że ta Eucharystia i każda inna, jest szczególnym momentem, który sprawi, że będziemy kiedyś z Bogiem na wieki - mówił biskup Solarczyk.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna ulicami Radomia. Wierni przeszli Aleją bp. Jana Chrapka w Parku Tadeusza Kościuszki, a następnie ulicą Żeromskiego i Rwańską. Następnie zatrzymywali się przy czterech ołtarzach: przy kościele garnizonowym pw. św. Stanisława, kościele ojców bernardynów pw. św. Katarzyny, jezuitów pw. świętej Trójcy oraz oraz przy kościele św. Jana Chrzciciela. Przy każdym z ołtarzy czytany był fragment Ewangelii.
Historia centralnej procesji Bożego Ciała w Radomiu sięga początków XX wieku. Do roku 1921 w mieście odbywała się jedna procesja, która wyruszała z kościoła farnego. Była to wówczas jedyna parafia w Radomiu. Potem powstała parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny, dzisiejsza katedra. Do lat 60. ubiegłego wieku w procesji uczestniczyli wierni z okolicznych dzielnic m.in. Glinic, Borek i Młodzianowa.
Dodajmy, że w wielu miejscowościach diecezji radomskiej odbyły się procesje z okazji obchodzonej dzisiaj Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jedna z nich odbyła się w Opocznie. Stroje ludowe regionu opoczyńskiego sprawiają, że to jedna z najbardziej barwnych procesji Bożego Ciała w diecezji radomskiej i w całym kraju.