Ostatnia droga ks. Marka Kucharskiego przejdź do galerii

Zmarł nagle w wieku 56 lat. Mowa o ks. Marku Kucharskim, proboszczu parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Kilka dni wcześniej pochował on swojego poprzednika, ks. Adama Radzimirskiego.

Uroczystości pogrzebowe ks. Kucharskiego odbyły się 11 czerwca w Klwowie, w powiecie przysuskim. To rodzinna miejscowość zmarłego duszpasterza. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Antonio Porcellato, generał Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Rzymie. Dzień wcześniej w uroczystościach żałobnych uczestniczył m.in. abp Wacław Depo z Częstochowy.

Bp Marek Solarczyk przypomniał, że dzisiaj diecezja radomska przeżywa święto poświęcenia kościoła katedralnego pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny. Mówił, że gromadzimy się w tym dniu we wspólnocie Kościoła radomskiego, dziękując za łaski, doceniając wspólnotę wiary i odnawiając w nas pragnienie świętości. - Te wszystkie tajemnice wpisują się w Mszę św. pogrzebową. Kiedy otaczamy ołtarz i trumnę z ciałem śp. ks. Marka Kucharskiego, tutaj, w Klwowie, jego kościele parafialnym, rodzinnym, dziękujemy Bogu za jego życie, wiarę i posługę. Zawierzamy te wszystkie owoce, które są i które, jak wierzymy, będą dalej się rozwijały i będą one siłą i bogactwem naszej wspólnoty diecezjalnej. Prosimy, aby na wieki trwał w chwale Boga - mówił pasterz Kościoła radomskiego.

Na koniec Eucharystii przemówił Piotr Reguła, wójt gminy Klwów. - Staję dziś przed wami, aby spełnić najsmutniejszy z obowiązków - pożegnać księdza Marka, naszego księdza, syna klwowskiej ziemi. Odszedł od nas bowiem człowiek nieprzeciętny, człowiek wielkiego serca. Przyjaciel naszej parafii, gminy, nasz przyjaciel. Dbając o dobre relacje z każdym, wszystkich traktowałeś z szacunkiem, nigdy nie stwarzałeś dystansu, łagodnym, ciepłym uśmiechem zachęcałeś do kontaktu - powiedział wójt Reguła. 

Głos zabrał również ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przypomniał, że zmarły kapłan przez siedem lat pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego seminarium duchownego, będąc jednocześnie proboszczem znajdującej się na terenie seminarium parafii Chrystusa Najwyższego Kapłana. - Wobec trudności zawsze potrafił zachować ten rodzaj spokoju, który może być tylko rezultatem głębokiego zaufania opatrzności. Pogoda ducha, opanowanie, kultura osobista w relacjach z innymi, umiejętność spokojnego i rzetelnego szukania rozwiązań skomplikowanych problemów. Jesteśmy wdzięczni Bogu nie tylko za jego posługę, ale za to kim był, za obecność, za jego wiarę i sposób w jaki przeżywał swoje kapłaństwo - mówił ks. Adamczyk.

Przemawiał także ks. Daniel Reguła, kapłan pochodzący z Klwowa. - Przykładem wiary pokazywałeś, jak ciągle na życie patrzeć dalej i głębiej, ciągle bardziej po Bożemu! Dziś, choć nasze serca płaczą, nie są to łzy rozpaczy, ale wdzięczności i wiary, których nas uczyłeś - mówił ks. Reguła. 

Z kolei kolega kursowy zmarłego proboszcza z Szydłowca ks. Grzegorz Binięda przywołał słowa biskupa Jana Chrapka: „Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię”. Marku, zostawiłeś po sobie wiele pięknych śladów. Zostawiłeś ślad w swoim rodzinnym domu, w swojej rodzinie, w szkole. Zostawiłeś ślad przez swoją solidność, zaangażowanie, pokorę, zawsze wyważony głos w dyskusji, wrażliwość na drugiego człowieka, otwartość i gościnność gotowość do wsparcia - przemawiał ks. Binięda. 

Asystę przy trumnie zmarłego duszpasterza pełnili Rycerze Kolumba z Szydłowca i Wysokiej oraz strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na trumnie obok kielicha położono czapkę strażacką, bowiem ks. Kucharski był kapelanem strażaków. W koncelebrze uczestniczyło ok. 160 księży. 

Ks. Marek Kucharski urodził się 9 czerwca 1968 roku w Opocznie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 r. Pochodził z Kadzi (parafia św. Macieja Apostoła w Klwowie). Pełnił posługę wikariusza w parafiach: Wysoka, św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim, Świętej Rodziny w Radomiu i Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Był proboszczem w parafii Chrystusa Kapłana w Radomiu, równocześnie pełnił urząd dyrektora ekonomicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Od 2012 roku był proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, w dekanacie zwoleńskim. Od 2019 roku był proboszczem parafii św. Zygmunta Króla w Szydłowcu i dziekanem dekanatu szydłowieckiego. Był również kanonikiem Kapituły Ostrobramskiej. Był członkiem Rady Ekonomicznej Diecezji Radomskiej.

W parafii ksiądz proboszcz opiekował się kołami Żywego Różańca, grupą modlitewną św. Michała Archanioła, grupą modlitewną "Wieczernik" i parafialnym zespołem Caritas. W ostatnim czasie prowadził prace renowacyjne w kościele. W ubiegłym roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szydłowiec”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..