W ramach obchodów organizatorzy przygotowali koncerty, wystawy, biegi, piknik historyczny. Msza św. będzie sprawowana 25 czerwca.
Zbliża się 48. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. - Celem imprez, które organizujemy każdego roku, jest chęć utrwalenia w świadomości mieszkańców miasta, Ziemi Radomskiej, ale również Polaków tego, że te wydarzenia, które rozgrywały się w Radomiu, dały początek nie tylko polskiej drodze do wolności, ale też drodze do wolności Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy utrwalić również miejsce naszego miasta w tych wydarzeniach i pokazać, jakie znaczenie one miały dla przyszłości regionu. Zaczynamy dzisiaj tradycyjnie "smakami PRL-u". W tym roku kalendarium wydarzeń jest bardzo bogate. Zachęcam mieszkańców miasta i Ziemi Radomskiej, by w tych wydarzeniach wzięli udział - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Mateusz Tyczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu, podkreśla, że Radomski Czerwiec to jest coś, co nas łączy niezależnie od przekonań. - Potrafimy w tych dniach być razem. Wydarzenia czerwca 1976 r. to jest fundament naszej lokalnej tożsamości - powiedział M. Tyczyński.
Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, zapowiedział, że podczas koncertu, który odbędzie się 21 czerwca na placu Jagiellońskim, będą rozprowadzane cegiełki. Dochód będzie przeznaczony na budowę pomnika Radomskiego Czerwca 1976, który ma być odsłonięty w 50. rocznicę wydarzeń. - To już czas najwyższy, aby powstał taki pomnik. My, uczestnicy tych wydarzeń, mamy już swój "pesel", chcielibyśmy, aby za naszego życia powstał pomnik. To nasze marzenie - powiedział S. Kowalski.
Beata Sułowska, wiceprzewodnicząca i sekretarz Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, podkreśliła, że 48. rocznica Radomskiego Czerwca '76 to jest święto wszystkich radomian. - Tego pamiętnego dnia ponad 20 tys. osób demonstrowało swoje niezadowolenie z ówczesnej władzy komunistycznej i wprowadzanych zmian. Manifestowali studenci, robotnicy, uczniowie. NSZZ "Solidarność" od 1980 roku pielęgnuje pamięć tamtych wydarzeń. 25 czerwca NSZZ "Solidarność" przygotowuje uroczystą Mszę św. o 18.00 u Zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca. Po Mszy św. delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości rocznicowych 26 czerwca o 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia odbędzie się koncert patriotyczny ku czci bohaterów tamtych wydarzeń - zapowiada B. Sułkowska.
Program:
14-30 czerwca
"Smaki PRL" - radomskie lokale serwują dania i napoje z lat 70. Lista lokali dostępna na FB ZaczęłoSięWRadomiu.
15 czerwca
10.00 - Charytatywny bieg Mila Radości - Dumne Warchoły; Biegi Dzieci. Więcej informacji na Biegiem Radom!
16 czerwca
9.00 - XII Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76; II Czerwcowa Piątka. Więcej informacji na Biegiem Radom!
21 czerwca, plac Jagielloński
20.00 - widowisko Muzyczne "Radomski Czerwiec Wolności", podczas którego wystąpią Stanisław Soyka, Baranovski i Organek.
22 czerwca, zalew na os. Borki
15:00 - "Radomianie, na Borki! (Bez)karna półkolonia" - wydarzenie plenerowe.
23 czerwca, plac Corazziego
14.00 - Piknik rodzinny "Przystanek PRL".
24 czerwca, Muzeum im. Jacka Malczewskiego
17.00 - "Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO" - wydarzenie edukacyjno-kulturalne.
25 czerwca, przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
16.00 - uroczystość patriotyczna.
U zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca
18.00 - Msza św. "Pamięci Bohaterów Czerwca '76 i ks. Romana Kotlarza".
26 czerwca, kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, ul. Struga 31A
18.00 - Koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Dariusza Stachury oraz artystów Polskiej Opery Kameralnej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Partnerem wydarzeń jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Organizatorzy: Gmina Miasta Radomia, NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej, Stowarzyszenie Radomskiego Czerwca ’76.
Współorganizatorzy: Dom Kultury "Idalin", Resursa Obywatelska, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Stowarzyszenie Biegiem Radom!, Stowarzyszenie Droga Mleczna i Elementum Art.