Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 22 czerwca na koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", a dzień później na widowisko połączone z pokazem obrzędu sobótkowego.
Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego "Kalejdoskop Barw Polski" organizowany jest z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie odbędzie się na polanie przed wiatrakiem z Wierzbicy. Początek o 17.00. Wstęp wolny.
Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom.
- Już w sobotę 22 czerwca o 17.00 zapraszam na wyjątkowy koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Na naszej polanie stanie wielka scena, a na niej ten wybitny zespół. Myślę, że "Kalejdoskop Barw Polski", który zostanie zaprezentowany przez Mazowsze ubarwi sobotę. Mam nadzieję, że to będzie wspaniała podróż przez różne regiony naszego pięknego kraju - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Festyn z okazji Sobótek odbędzie się 23 czerwca od godz. 16.00 do 21.00. Będzie okazją do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też Sobótką.
- Głównym punktem programu będzie widowisko słowno-muzyczne, ale też taneczne połączone z pokazem obrzędu sobótkowego w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Wolanianki". Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o 19.30 na scenie Amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz - zapowiada I. Jaroszek.
Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Wolanianki" istnieje od 2009 roku. Wolanianki obecnie liczą ponad 40 członków, są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat z terenu gminy Wolanów i nie tylko. Zespół świętuje 15-lecie istnienia i to widowisko oraz występ zespołu w muzeum jest początkiem świętowania jubileuszu.
Podczas występu usłyszymy dawne, ludowe pieśni śpiewane gwarą, znane i kultywowane w regionie radomskim. W przedstawieniu wezmą udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice. Kolorowy spektakl pokazuje zwyczaje związane z nocą kupały.
Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę.
W czasie wydarzenia zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty wicia wianków i zielarskie, plener malarski czy szukanie kwiatu paproci. Będą twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjną kuchnią.